ZUS

i

Autor: Pixabay/Zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Od 1 marca ZUS wypłaca dodatek w wysokości ponad 1300 zł. Kto może skorzystać ze świadczenia?

2024-03-13 14:36

Od 1 marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca dodatek dla osób aktywnych zawodowo. Kwota świadczenia wynosi nawet nieco ponad 1300 złotych. Kto może skorzystać z dodatkowych pieniędzy? Jakie warunki trzeba spełnić? Szczegóły znajdziecie w naszym artykule.

ZUS wypłaca rentę szkoleniową. Kto może ubiegać się o dodatkowe pieniądze?

Od 1 marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca powiększoną rentę szkoleniową. Świadczenie do 29 lutego wynosiło niespełna 1200 złotych. Po zmianach kwota dodatku wynosi nawet 1335 złotych. Co trzeba zrobić, aby otrzymać dodatkowe pieniądze? Już tłumaczymy.

Renta szkoleniowa przyznawana jest osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Pieniądze wypłacane są w momencie utraty zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy, co powoduje konieczność przekwalifikowania się na inny zawód. Aby dodatek został wypłacony musi jednak zostać wcześniej potwierdzona celowość przekwalifikowania przez lekarza orzecznika tudzież komisję lekarską Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Podczas wydawania orzeczenia oceniane są predyspozycje psychiczne oraz motywacje danej osoby do podjęcia się nowego zawodu. W przypadku pozytywnej decyzji można ubiegać się o rentę szkoleniową, która aktualnie wynosi 75 procent podstawy wymiaru renty. Wysokość renty szkoleniowej od 1 marca bieżącego roku wynosi 1335,72 zł.

Co należy zrobić, aby otrzymać rentę szkoleniową?

Aby otrzymać rentę szkoleniową należy uprzednio złożyć odpowiedni wniosek o niezdolności do pracy. Można to zrobić zarówno bezpośrednio w siedzibie ZUS, jak i poprzez Platformę Usług Elektronicznych. Świadczenie przyznawane jest na okres pół roku, jednak później może zostać przedłużone - maksymalnie do 36 miesięcy. Podczas otrzymywania renty szkoleniowej nie można podjąć się innej pracy.

Oto majątki kandydatów na prezydenta Krakowa. Kto ma sporo oszczędności, a kto posiada kryptowaluty?

Debata "Wybory samorządowe. Walka o Kraków". Mocna wymiana zdań i cięte riposty