Małopolska wieś leży w parku narodowym. Jak żyje się tam na co dzień?
Ojców to bez wątpienia jedna z najpiękniej położonych wsi nie tylko w Małopolsce, ale i w całym kraju. Historia osadnictwa w tym miejscu sięga jeszcze 1370 roku. To właśnie z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o wsi Ojców, rozwiniętej z osady powstałej przy zamku. Co ciekawe, dolinę odwiedza się tłumnie nie tylko dzisiaj. Jeszcze w XVIII wieku przebywali tam ludzie nauki, kultury czy artyści poszukujący inspiracji. Kto gościł w Ojcowie? Osobistości takie jak Adam Naruszewicz, Franciszek Karpiński, Julian Ursyn Niemcewicz, Cyprian Kamil Norwid a nawet Fryderyk Chopin w 1829 roku. Ojców, podobnie jak wówczas, jest zamieszkany nie tylko okresowo przez turystów, ale ma także stałych mieszkańców.
Jak na co dzień żyje się na terenie parku narodowego?
Przede wszystkim osoby, które posiadają grunty i nieruchomości w Ojcowie podlegają konkretnym regulacjom wynikającym z przepisów o ochronie przyrody. Zgodnie z Ustawą z dn. 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody „Park narodowy obejmuje obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe.”.
Ogólna powierzchnia OPN liczy 2 145,62 ha, z czego grunty prywatne obejmują aż 656,61 ha, czyli ok. 30 proc. powierzchni parku. Mimo prywatnego charakteru działek mieszkańcy Ojcowa muszą przestrzegać przepisów wynikających z Ustawy o ochronie przyrody oraz samego planu ochrony parku. Ojców zamieszkuje obecnie ok. 200-230 mieszkańców. Prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, w tym budowa nowych obiektów czy modernizacja istniejących wymaga zgody dyrektora OPN, gdyż stosuje się tam uchwałę krajobrazową, a w razie wątpliwości wydaje negatywną ocenę oddziaływania na środowisko danego przedsięwzięcia.

Chodzi oczywiście o ochronę przyrody. Zasad tych muszą przestrzegać mieszkańcy, co oznacza m.in. zakazy dotyczące wycinki drzew, zmiany sposobu użytkowania gruntów czy wprowadzania albo hodowli gatunków obcych. Codzienne życie na terenie OPN wiąże się więc z dodatkowymi obowiązkami administracyjnymi. Co ciekawe, dyrekcja Ojcowskiego Parku Narodowego chętnie skupuje grunty prywatne i nieruchomości. Dlaczego?
Jak wskazują, daje to pewność, że działka zostanie trwale przeznaczona na cele ochrony przyrody. Sama procedura zakupu jest przejrzysta, a każda nieruchomość wybrana do wykupu zostaje wyceniona przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego. Oczywiście życie na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego to nie tylko dodatkowe obowiązki, ale także liczne korzyści. Przede wszystkim wielkim atutem mieszkania w Ojcowie jest unikalne otoczenie przyrodnicze i krajobrazowe, brak przemysłu, hałasu czy innych szkodliwych czynników, takich jak zanieczyszczenia. Nieruchomości te często są znacznie droższe niż pozostałe działki, głównie z uwagi na prestiż i atrakcyjność lokalizacji.
Jedną z ważniejszych zalet posiadania działki na terenie Ojcowa jest jego ogromny potencjał turystyczny. Każdy, kto choć raz był w tamtym miejscu wie jak dobrze pod tym względem zagospodarowany jest sam park. Restauracje, kawiarnie, muzea czy usługi są stosunkowo dobrze rozwinięte. W grę wchodzi oczywiście także agroturystyka, miejsca noclegowe, wynajem rowerów czy warsztaty przyrodnicze.