Prace przy tym światowej klasy zabytku sztuki sakralnej powierzono Międzyuczelnianemu Instytutowi Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Ks. Dariusz Raś, proboszcz bazyliki zapowiada, że ołtarz zostanie udostępniony zwiedzającym już w lutym.
Myślę, że już w następnym tygodniu zobaczymy go w pełnej krasie, przy otwartych skrzydłach. To będzie ciekawy czas, bo będziemy się przyzwyczajać do pewnych nowości w jego kolorystyce - mówi.
Konserwację ołtarza poprzedziła wyjątkowo szczegółowa inwentaryzacja metodą skaningu laserowego 3D.
Profesor Jarosław Adamowicz z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie informuje, że w czasie prac konserwatorzy znaleźli nieodkrytą wcześniej inskrypcję. Data wyryta na jednej z figur rzuca nowe światło na historię powstawania ołtarza.
Spektakularnym wydarzeniem jest odkrycie inskrypcji z datą 1486. Inskrypcja została wyskrobana w pierwotnym złoceniu i zaprawie na łokciu św. Jakuba podtrzymującego zasypiającą Marię. To mówi nam wyraźnie, że największa i najważniejsza rzeźba została ukończona na trzy lata przed konsekracją ołtarza. Nie mamy wątpliwości, że całość struktury ołtarza musiała zostać ukończona wcześniej - stwierdza.
Konserwacja ołtarza kosztowała niemal 14 milionów złotych.