Tatry

i

Autor: Kamil Szumotalski, Unsplash, Archiwum prywatne

WIADOMOŚCI Z REGIONU

Opady śniegu i roztopy to niebezpieczna kombinacja w Tatrach. Warunki są trudne, TOPR ogłosił lawinową "jedynkę"

2025-05-20 9:18

W Tatry wróciły trudne warunki do uprawiania turystyki górskiej. Po weekendowych opadach śniegu TOPR ponownie ogłosił pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, które obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. W rejonie Kasprowego Wierchu spadło ok. 30 cm świeżego śniegu, który padał przy silnym wietrze. To oznacza, że miejscami zaspy śnieżne mogą sięgać kilkudziesięciu centymetrów.

TOPR przywraca komunikat lawinowy. W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

Pogoda jak na koniec maja nie zachwyca. Zazwyczaj o tej porze roku mogliśmy poczuć już przedsmak lata, a w Tatrach przyroda z pełną mocą budzi się do życia. Tymczasem rozległy niż, który zawisł nad Polską, sprawił, że w górach wciąż panują warunki typowo zimowe. W związku z ostatnimi opadami śniegu ratownicy TOPR wznowili prowadzenie komunikatu lawinowego i ogłosili pierwszy stopień zagrożenia. To oznacza, że obecnie w Tatrach panuje niskie zagrożenie, jednak jest ono na tyle poważne, że należy wziąć je pod uwagę podczas planowania wyprawy, zwłaszcza w wyższe partie gór.

— Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Na ogół dogodne warunki. Należy zachować szczególną ostrożność na stokach bardzo stromych lub ekstremalnych. Głównym problem są świeże depozyty śniegu leżącego na skałach lub stromych trawiastych stokach w tych miejscach śnieg ma zdecydowanie słabsze połączenie z tym rodzajem podłoża! Należy unikać miejsc ze zwiększana ilością śniegu w terenie bardzo stromym, dodatkowo wzrost temperatury w ciągu dnia będzie negatywnie wpływał na stabilność pokrywy śnieżnej ze świeżego opadu — przekazał TOPR w komunikacie lawinowym.

Sonda
Czy za interwencje TOPR w polskich Tatrach powinno się płacić, tak jak to jest w słowackich Tatrach?

Tatrzański Park Narodowy apeluje o rozwagę podczas wybierania szlaków

Ostatnie opady śniegu sprawiły, że warunki do uprawiania turystyki górskiej uległy pogorszeniu nie tylko w wyższych partiach gór, gdzie dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur, który utrudnia widzialność i może powodować pobłądzenia. Tatrzański Park Narodowy apeluje, aby z rozwagą planować wyjście na szlak, wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, adekwatny do pogody oraz umieć go w odpowiedni sposób obsłużyć. Ślisko może być także w dolinach, gdzie roztapiający się śnieg miesza się z błotem i sprawia, że ścieżki są śliskie i łatwo na nich się poślizgnąć.

— W wyższych partiach gór panują nadal warunki typowo zimowe. Na szlakach powyżej górnej granicy lasu zalega spora warstwa świeżego śniegu. Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna jednak należy unikać miejsc stromych z dużą ilością nawianego śniegu. Wzrost temperatury w ciągu dnia będzie negatywnie wpływał na pokrywę, a śnieg zrobi się mokry i ciężki. Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur, który utrudnia widzialność i może prowadzić do pobłądzeń. Poruszając się w tej części gór, należy posiadać doświadczenie w zimowej turystyce górskiej oraz odpowiedni sprzęt zimowy (raki, czekan, kask) wraz z umiejętnością jego obsługi. W partiach reglowych szlaki są mokre i śliskie (szczególnie na kamieniach), a na odcinkach leśnych błotniste — przekazał TPN w komunikacie turystycznym.

Śnieg w Zakopanem w połowie maja. Drogi powoli stają się białe:

Kraków Radio ESKA Google News
Słowackie Tatry Wysokie pozytywnie zaskoczyły turystów