Ciekawostki

Opuszczona osada w Małopolsce. Miała być turystycznym hitem, dziś hula tam wiatr [ZDJECIA]

2024-05-04 8:40

Małopolska to region bogaty tak kulturowo, jak i historycznie, bowiem na terenie województwa leży wiele tajemniczych miejsc o ciekawej i mało znanej przeszłości. Mowa o opuszczonych wsiach, czy osadach, które z czasem stały się chętnie, bądź zupełnie nieświadomie odwiedzane przez turystów. Jakie tajemnice skrywa opuszczona osada Czorsztyn w Pieninach? Poznajcie jej ciekawą historię!

Osada Czorsztyn. Opuszczone miejsce w Pieninach

Województwo małopolskie skrywa w sobie wiele tajemnic, których jedynymi świadkami są milczące wieki historii. Małopolska to raj dla turystów, ale także tych, którzy poszukują mocniejszych wrażeń w opuszczonych przez ludzi miejscach. Jednym z tych, które mają do opowiedzenia ciekawą historię jest opuszczona osada Czorsztyn położona w gminie o tej samej nazwie. Warto zacząć od tego, że z samej osady Czorsztyn roztacza się przepiękna panorama na aż pięć parków narodowych, czyli na Gorce, Pieniny, Tatry polskie, słowackie oraz na Babią Górę. Osada Czorsztyn położona jest nad Jeziorem Czorsztyńskim, w pobliżu Pienińskiego Parku Narodowego. Czorsztyn jest kompleksem skansenowo-tursytycznym 31 budynków, które przeniesiono z centrum dawnej miejscowości zalanej wodą w wyniku budowy zapory wodnej w Niedzicy, co w konsekwencji doprowadziło do powstania dzisiejszego Jeziora Czorsztyńskiego.

Małopolska. Jaka jest historia osady Czorsztyn w Pieninach?

Jak podaje strona internetowa osady, początków budynków, które powstały w osadzie Czorsztyn należy doszukiwać się w XIX wieku. Jednym z nich jest willa Leopolda Szperlinga, czyli dawna „Restauracja Pieniny”, która przed 1994 rokiem znajdowała się w centrum zalanego później Czorsztyna. Wybudowano ją w 1847 roku. Z kolei willa Bank powstała w 1880 roku jako willa letniskowa. Budynki te, podobnie jak hotel-willa Teofila Sanoka pozostają aktualnie zagospodarowane. Z osady Czorsztyn dostrzeżemy także dwa zamki powstałe w XIV wieku – w Czorsztynie oraz w Niedzicy.

Osada Czorsztyn pozostaje na ten moment obiektem turystycznym, położonym nad samym Zalewem Czorsztyńskim. Turyści mogą tam skorzystać z bazy noclegowej, miejsc rekreacji nad jeziorem, a także spróbować lokalnych specjałów, takich jak „fizioł”, czyli zupa śliwkowo-fasolowa.

Rozpoznasz miasto z Małopolski po opisie? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją bystrość!

Pytanie 1 z 10
To miasto w Małopolsce określa się mianem "polskiego bieguna ciepła". To oczywiście...