Osada Czorsztyn. Opuszczone miejsce w Pieninach
Województwo małopolskie skrywa w sobie wiele tajemnic, których jedynymi świadkami są milczące wieki historii. Małopolska to raj dla turystów, ale także tych, którzy poszukują mocniejszych wrażeń w opuszczonych przez ludzi miejscach. Jednym z tych, które mają do opowiedzenia ciekawą historię jest opuszczona osada Czorsztyn położona w gminie o tej samej nazwie. Warto zacząć od tego, że z samej osady Czorsztyn roztacza się przepiękna panorama na aż pięć parków narodowych, czyli na Gorce, Pieniny, Tatry polskie, słowackie oraz na Babią Górę. Osada Czorsztyn położona jest nad Jeziorem Czorsztyńskim, w pobliżu Pienińskiego Parku Narodowego. Czorsztyn jest kompleksem skansenowo-tursytycznym 31 budynków, które przeniesiono z centrum dawnej miejscowości zalanej wodą w wyniku budowy zapory wodnej w Niedzicy, co w konsekwencji doprowadziło do powstania dzisiejszego Jeziora Czorsztyńskiego.
Małopolska. Jaka jest historia osady Czorsztyn w Pieninach?
Jak podaje strona internetowa osady, początków budynków, które powstały w osadzie Czorsztyn należy doszukiwać się w XIX wieku. Jednym z nich jest willa Leopolda Szperlinga, czyli dawna „Restauracja Pieniny”, która przed 1994 rokiem znajdowała się w centrum zalanego później Czorsztyna. Wybudowano ją w 1847 roku. Z kolei willa Bank powstała w 1880 roku jako willa letniskowa. Budynki te, podobnie jak hotel-willa Teofila Sanoka pozostają aktualnie zagospodarowane. Z osady Czorsztyn dostrzeżemy także dwa zamki powstałe w XIV wieku – w Czorsztynie oraz w Niedzicy.
Osada Czorsztyn pozostaje na ten moment obiektem turystycznym, położonym nad samym Zalewem Czorsztyńskim. Turyści mogą tam skorzystać z bazy noclegowej, miejsc rekreacji nad jeziorem, a także spróbować lokalnych specjałów, takich jak „fizioł”, czyli zupa śliwkowo-fasolowa.