Ciekawostki

Opuszczone wsie w województwie małopolskim. Po mieszkańcach zostały tylko kapliczki [GALERIA]

2025-01-18 21:42

W województwie małopolskim znajdziemy zarówno jedne z największych, jak i jedne z najmniejszych miast w Polsce. Region usiany jest również licznymi, często pięknie lokowanymi wsiami. Część z nich pozostaje niezamieszkała, skrywając jednocześnie wiele tajemnic. Biała Woda, Bieliczna czy Czertyżne to nazwy, które dziś mogą nie mówić za wiele. Kiedyś tłumnie zamieszkałe wsie pozostają dziś pustymi polami, na których kiedyś wychowały się liczne pokolenia. Poznajcie opuszczone wsie w Małopolsce.

Małopolska pełna opuszczonych wsi. Po mieszkańcach zostały tylko symbole

Województwo małopolskie to obszar wyjątkowy pod względem historycznym i kulturowym. Niegdyś region był jednym z najbarwniejszych pod względem licznych mniejszości narodowych, zamieszkujących ziemie Małopolski. Od zamierzchłych czasów na terenie województwa powstawały mniejsze bądź większe ośrodki skupiające mieszkańców. Część z nich z biegiem lat przekształciła się w duże miasta, a inne pozostały mniejszymi miejscowościami. Obszar dzisiejszego województwa małopolskiego jako region doświadczył wielu traumatycznych wydarzeń nierozerwalnie związanych z historią Polski. Liczne wojny przetaczające się przez Małopolskę pozostawiły po sobie trwały ślad. Warto zaznaczyć, że niegdyś struktura etniczna dzisiejszej Małopolski była o wiele bardziej zróżnicowana.

Ziemie te zamieszkiwali Polacy, Łemkowie, Żydzi, Ukraińcy, Romowie, Słowacy, a także Niemcy. Wraz z biegiem historii mniejszości narodowe i etniczne zniknęły z Małopolski na skutek  m.in. pierwszej i drugiej wojny światowej na podstawie umów o wymianie ludności czy akcji wysiedleńczych, takich jak akcja „Wisła” z 1947 roku, w ramach której m.in. z Małopolski i Podkarpacia wysiedlano ludność łemkowską i ukraińską. Część rodzin osiedlona w woj. małopolskim również musiała opuścić swoje rodzinne ziemie, zlokalizowane na południu województwa, m.in. w okolicach Krynicy, Gorlic, Muszyny, Żegiestowa czy Tylicza.

Wraz z wysiedleniem ludności część małopolskich wsi całkowicie wymarła, stając się jedynie pustą pamiątką po dawnych czasach świetności. Dla przykładu, opuszczoną dziś wieś Bieliczna w gminie Uście Gorlickie jeszcze w 1939 roku zamieszkiwało 225 Łemków i siedem osób pochodzenia żydowskiego – podaje Magdalena Dziadosz. Po dawnej osadzie pozostała greckokatolicka cerkiew i stary łemkowski cmentarz, a obszar byłem wsi włączono do sąsiednich Izb.

W Małopolsce znajdziemy o wiele więcej opuszczonych miejscowości, takich jak Czertyżne, również leżące w gminie Uście Gorlickie. Wieś lokowano jeszcze w XVI wieku – wynika z publikacji „Województwo krakowskie w drugiej połowie XVI wieku” (red. S. Trawkowski, M. Wilska). Co ciekawe, w latach międzywojennych miejscowość (ok. 25 gospodarstw) wyróżniała się względną zamożnością (W. Krukar, P. Luboński, „Beskid Niski: przewodnik”.

Po II wojnie światowej mieszkańcy wsi wyjechali na Ukrainę lub zostali deportowani na ziemie zachodnie. Po dawnej miejscowości dziś pozostał jedynie stary cmentarz i krzyż.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:
Quiz. Kultowe miejsca w Małopolsce. Rozpoznasz je na zdjęciach?
Pytanie 1 z 9
1. Na tym zdjęciu widzimy:
Kopalnia Soli Wieliczka
Dudek o polityce 17.01.2025