Minecraft to gra bijąca rekordy na całym świecie. Obecnie może się już pochwalić liczbą ponad 600 milionów użytkowników. Rozgrywka polega na budowaniu ze sześcianów, ponieważ to właśnie z tych bloków złożony jest cały świat gry. Wcześniej pojawiały się już projekty polegające na przeniesieniu rzeczywistej przestrzeni w ten świat. Ale praca krakowskich studentów jest prawdopodobnie pierwszą w Europie, w której Minecraft został wykorzystany do takiego celu.
- Do 18 grudnia każdy może za pomocą gry pokazać, jakie ma potrzeby i pomysły na zagospodarowanie Osiedla Podwawelskiego w Krakowie. To co zbudują uczestnicy będziemy zbierać w raport. Dane zostaną wykorzystane przez młodsze roczniki do projektowania na tym terenie. Zebrany przez nas materiał może przydać się też każdemu, kto będzie zajmował się rewitalizacją tego terenu w przyszłości - mówi Kamil Zieliński.
Odtworzenie Osiedla Podwawelskiego w świecie wirtualnym było poprzedzone zbieraniem danych w terenie. Praca nad przeniesieniem blokowiska do sieci zajęła studentom około miesiąca.
- Około tygodnia, podczas wakacyjnych praktyk, zajęło nam by zbadać wszystkie drzewa i najmniejszą roślinność. Musieliśmy wszystko pomierzyć i dokładnie wyznaczyć miejsce. Umożliwiło nam to odwzorowanie wszystkiego 1:1, bo jeden klocek to w w wirtualnym świecie jeden metr. W ten sposób mogliśmy świat rzeczywisty doskonale przelać na grę. Samo budowanie zajęło nam około trzech tygodni, było to poprzedzone nauką gry w Minecrafta, ponieważ nie wszyscy w grupie mieli wcześniej kontakt z tą grą - mówi Angelika Pietroń.
Informacje jak trafić na serwer oraz na jakich platformach kontaktować się z autorami projektu znajdują się w mediach społecznościowych na profilu Zmieniam Podwawelskie projekt studencki.