Ciekawostki

To miasto w Małopolsce przed wiekami było księstwem. Miało nawet swojego władcę [GALERIA]

2023-09-29 6:43

Oświęcim to pod wieloma względami niezwykle ważne miejsce dla Polski. Mowa nie tylko o tragicznej historii, ale także tej, którą mogą pochwalić się jedynie nieliczne miasta, bowiem obszar ten niegdyś wchodził w skład Księstwa oświęcimskiego, które przez dziesiątki lat pozostawało lennem Królestwa Czech. Jakie były jego dalsze losy? Sprawdźcie w naszym materiale.

Księstwo Oświęcimskie. Jaka jest jego historia?

Niewiele osób wie, że w przeszłości Oświęcim był niemal odrębnym państwem. Mowa oczywiście o zamierzchłych czasach, ale żeby lepiej poznać tę historię, należy cofnąć się do 1315 roku. Wtedy właśnie, w wyniku podziału Księstwa Cieszyńskiego powstało Księstwo Oświęcimskie. Pierwszym księciem na tronie został Władysław I Oświęcimski. W 1327 roku kolejny książę oświęcimski – Jan I Scholastyk złożył hołd lenny czeskiemu królowi Janowi Luksemburgowi, co spowodowało, że Księstwo Oświęcimskie stało się lennem Królestwa Czech. W Księstwie Oświęcimskim wymieniano miasta lokowane na prawie średzkim takie jak Oświęcim, Zator, Kęty, Żywiec, Wadowice i Spytkowice. Wiek XV przyniósł burzliwy czas wojen husyckich, a wojska Księstwa Oświęcimskiego wraz z wojskami Księstwa Raciborskiego i Karniowskiego podczas bitwy żorskiej w 1433 roku pokonały żołnierzy Księstwa Głogówecko-Prudnickiego, sprzymierzonego z husytami. W 1445 roku Księstwo Oświęcimskie zostało podzielone w wyniku czego na części jego ziem powstało Księstwo Zatorskie, a Jan IV, książę oświęcimski złożył hołd lenny królowi Polski, Kazimierzowi Jagiellończykowi, a w lutym 1457 roku sprzedał mu wspomniany obszar za 50 tys. kop groszy praskich.

Odtąd zwierzchnikiem w Oświęcimiu stał się starosta, który był mianowany przez polskiego króla. Co ciekawe, oświęcimska szlachta zachowywała odrębne prawa, włączając w to własny sejm. W 1564 roku Księstwo Oświęcimskie i Zatorskie wcielono w obręb Królestwa Polskiego, a te stały się częścią powiatu śląskiego województwa krakowskiego. Po 1772 roku tereny dawnego księstwa znalazły się we władaniu monarchii austriackiej, wchodząc w skład Galicji, a w latach 1820-1850 włączone je do posiadłości czesko-morawskich, co spowodowało, że stały się częścią Związku Niemieckiego.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku tereny te włączono do odrodzonej Rzeczypospolitej jako część województwa krakowskiego.

W jakiej dzielnicy jest ta ulica? To quiz dla prawdziwych znawców Krakowa
Pytanie 1 z 15
W jakiej dzielnicy znajduje się ul. Opolska?
Plac Farny w Rzeszowie zamknięty