Śluz rosolistnika może wspomóc medycynę dzięki wynalazkowi naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Rosolistnik to mięsożerna roślina, a jej wydzielina sprawia, że komórki macierzyste mają lepsze środowisko do rozmnażania, tłumaczy profesor Bartosz Płachno z Wydziału Biologii UJ.
Myśmy chcieli usprawnić jak gdyby hodowlę tych komórek. Chodzi o to, żeby one nie różnicowały się podczas tego procesu, żeby pozostawały komórkami macierzystymi, a jednocześnie, żeby miały większą liczbę podziałów - tak, abyśmy mogli produkować ich więcej.
Jak tłumaczy profesor Płachno, komórki macierzyste, których hodowlę usprawnia wynalazek, mogą pomóc leczyć pacjentów.
Czyli na przykład wprowadzamy takie komórki do wątroby, która jest chora, wątroby pacjenta, który ma marskość, i teoretycznie - podkreślam: teoretycznie - takie komórki mogłyby się rozwinąć w jakiś typ zdrowych komórek wątrobowych.
Za swój pomysł naukowcy zostali wyróżnieni na międzynarodowych targach innowacji i wynalazczości INTARG. Teraz naukowcy z krakowskiej i lubelskiej uczelni czekają na zainteresowanie biznesu, by móc swoją pracą wspierać lekarzy w Polsce i na świecie.