Palmy wielkanocne w czasach PRL-u. Jak powstawały?
Zacznijmy najpierw od kwestii fundamentalnej. Kiedy wypadają Święta Wielkanocne w 2025 roku? Wypadają one w następujące dni: Wielki Czwartek (17 kwietnia), Wielki Piątek (18 kwietnia), Wielka Sobota (19 kwietnia), Wielkanoc (20 kwietnia), Lany Poniedziałek (21 kwietnia). Czym są palmy wielkanocne? Palma wielkanocna to gałązka palmy lub wierzby, albo wiązanka żywych bądź suszonych roślin, przygotowywana właśnie przed Wielkanocą na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Palmy wielkanocne święci się podczas uroczystości Niedzieli Palmowej (13 kwietnia).
Choć może wydawać się inaczej, historia palm wielkanocnych sięga niepamiętnych czasów. Jak podaje Muzeum Wsi Radomskiej, przygotowywano je już w IV wieku, kiedy na procesje zabierali je jako pierwsi chrześcijanie jerozolimscy. W V i VI wieku pojawiły się one także w całym kościele zachodnim. Z kolei w XI wieku obrzęd święcenia palm wielkanocnych do liturgii Niedzieli Palmowej. Czego właściwie symbolem jest palma wielkanocna?
Muzeum Wsi Radomskiej pisze, że palma wielkanocna jest symbolem triumfu na znak wjazdu Jezusa do Jerozolimy, a także jego męczeństwa. Oczywiście wygląd palm wielkanocnych zmieniał się wraz z biegiem dziejów. Setki lat temu przygotowanie palmy wielkanocnej było o wiele większym wyzwaniem niż obecnie. Podobnie było w czasach Polski Ludowej, kiedy dostęp do wielu produktów był znacznie trudniejszy.

Dziś w dowolnym sklepie ogrodniczym czy budowlanym możemy zakupić potrzebne materiały. W czasach PRL-u sprawa nie była jednak prosta. Wiele materiałów było naturalnych, a te trzeba przygotować odpowiednio wcześniej. O wiele trudniej było także znaleźć kolorowe girlandy czy inne atrakcyjne wizualnie ozdoby. Mimo to palmy wielkanocne przygotowywane w czasach PRL niemal niczym nie ustępują tym dzisiejszym. Były równie okazałe i kolorowe, choć o wiele trudniejsze do wykonania. W przygotowanej galerii możecie zobaczyć, jak w Polsce Ludowej wytwarzano palmy wielkanocne.