Samodezynfekujące się krzesło stworzyła studentka PK.

i

Autor: Angelika Kopcińska

Krzesło, które zabija bakterie i wirusy. Innowacyjny wynalazek krakowskiej studentki

2021-09-13 19:48

Samodezynfekujące się krzesło w ramach pracy magisterskiej stworzyła Angelika Kopcińska - studentka Politechniki Krakowskiej. Prototyp likwiduje bakterie, wirusy i inne drobnoustroje za pomocą światła UV-C. Samodezynfekujące się krzesło mogłoby być wykorzystywane w miejscach publicznych lub w środkach transportu.

Angelika Kopcińska zaczęła tworzyć swój pierwszy prototyp podczas wymiany studenckiej w Hiszpanii. Najpierw krzesło dezynfekowało się za pomocą płynu. Jednak ten niszczył ubrania i podrażniał skórę. Studentka zdecydowała się zmodyfikować prototyp, a zamiast zbiornika z płynem zamontowała diody ze światłem UV-C. 

- Na siedzisku krzesła znajduje się czujnik dotyku. Jeżeli ktoś usiądzie na krześle, sygnał z czujnika zostanie wysłany do sterownika. Po dziesięciosekundowym opóźnieniu włączy się część dezynfekcyjna. Silniki poruszają rolkami, które przemieszczają materiał krzesła, a ten przechodzi przez jednostkę dezynfekującą, w której są diody ultrafioletowe. Mechanizm przypomina trochę działanie drukarki - tłumaczy Angelika Kopcińska, twórca prototypu. 

samodezynfekującego się krzesła

Dezynfekcja światłem ultrafioletowym jest znana, a jej skuteczność potwierdzają badania naukowe. W swojej pracy magisterskiej studentka zawarła także trzy inne wizualizacje krzesła i miejsca jego wykorzystania. 

- Stworzyłam trzy typy krzeseł. Po pierwsze wzorowałam się na krakowskiej komunikacji miejskiej i na siedziskach w tramwajach. Kolejne jest do użytku w różnego rodzaju poczekalniach: na lotniskach lub w przychodniach. Trzeci typ to krzesło mobilne, które zasilane jest za pomocą baterii akumulatorowej i może być wykorzystywane w szkołach czy w restauracjach. Mechanizm działania w każdym typie jest taki sam - dodaje Kopcińska. 

Budowa krzesła zajęła studentce pół roku. Prototyp powstał w ramach pracy magisterskiej na kierunku Automatyka i Robotyka na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. 

QUIZ: Wnętrza i elementy wyposażenia mieszkań w regionalnych gwarach

Pytanie 1 z 17
1. Co na Podlasiu nazywają "skowrodą"?