Park Miliona Świateł w Zakopanem już otwarty. Tematem przewodnim jest Alicja z Krainy Czarów
W piątek, 13 grudnia nastąpiło oficjalne otwarcie Parku Miliona Świateł w Zakopanem. Wyjątkowa atrakcja znalazła się w parku miejskim im. Józefa Piłsudskiego w centrum miasta, a jej motywem przewodnim stał się magiczny świat Alicji z Krainy Czarów. Chętni będą mogli zwiedzać go codziennie w godzinach 15:00-21:30 aż do 2 marca 2025 roku. Bilet wstępu do Parku kosztuje 47 złotych za normalny oraz 40 złotych za ulgowy. W sprzedaży jest dostępny także bilet rodzinny, upoważniający do wstępu dwójki dorosłych i dwójki dzieci lub jednej osoby dorosłej i trójki dzieci. Jego cena to 155 złotych.
Park Miliona Świateł w Zakopanem budzi kontrowersje. Urząd Miasta zabrał głos
Powstanie Parku Miliona Świateł w Zakopanem szybko zaczęło budzić wątpliwości mieszkańców i mieszkanek miast. Ci zwracali uwagę, że atrakcja odbierze im możliwość korzystania z parku, a dodatkowo jej cena jest bardzo wysoka. W odpowiedzi na te wątpliwości Urząd Miasta oficjalnie zabrał głos w tej sprawie. W oświadczeniu podkreślono, że podobne wydarzenia mają miejsce w całej Polsce, są organizowane przez podmioty prywatne, a ich ceny nie odbiegają o tych, które są w Zakopanem. Ponadto urzędnicy podkreślili, że zakopiańczycy posiadający Kartę Mieszkańca mogą liczyć na 50 proc. zniżki, a dzieci z miejskich szkół i przedszkoli będą mogły wejść do Parku Miliona Świateł za darmo.
— W związku z sensacyjnymi doniesieniami medialnymi dotyczącymi Parku Miliona Świateł w Zakopanem informujemy, że tego typu Parki funkcjonują w przynajmniej kilkunastu miastach w Polsce. W większości przypadków, podobnie jak w Zakopanem, atrakcje te są tworzone przez podmioty prywatne, a zlokalizowane na terenach miejskich wynajmowanych przez samorządy. W Zakopanem atrakcja ta organizowana jest przez firmę Multidekor. Firma ta z powodzeniem tworzy od wielu lat instalacje tego typu w innych miastach Polski, przykładem może być Orientarium w Łodzi czy Winter Legendia w Chorzowie. Cena biletu normalnego w Zakopanem mieści się w tym samym przedziale cenowym co w wymienionych miastach. Pragniemy przypomnieć, że posiadacze Zakopiańskiej Karty Mieszkańca mogą skorzystać z 50 proc. zniżki na zakup biletu, co czyni tę atrakcję jeszcze bardziej dostępną dla lokalnej społeczności. Dodatkowo wszystkie dzieci z zakopiańskich szkół i przedszkoli otrzymają darmowe bilety wstępu — przekazał Urząd Miasta Zakopanego.
Urząd Miasta Zakopanego odpowiedział także na krytyczne uwagi, według których przez wydzierżawienie części parku miejskiego, mieszkańcy i turyści stracili do niego dostęp. Magistrat podkreśla, że obszar, na którym powstał Park Miliona Świateł, zazwyczaj o tej porze roku nie jest użytkowany lub wręcz jest całkowicie zamknięty.
— Nieprawdziwe są informacje, jakoby mieszkańcy oraz turyści zostali pozbawieni dostępu do Parku Miejskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zakopanem. Główne ciągi pieszo-rowerowe, takie jak dojście do ulicy Krupówki, Tatrzańskiego Centrum Kultury „Jutrzenka”, Placu Niepodległości czy Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych, pozostają w pełni dostępne. Firmie Multidekor wydzierżawiona została jedynie część parku, która w minionych latach w okresie zimowym była nieużytkowana (lub całkowicie zamknięta). Co więcej, wspomniana część Parku nie była w przeszłości nawet objęta utrzymaniem zimowym, co całkowicie wykluczało bezpieczne korzystanie z tej przestrzeni. Częściowe wydzierżawienie wspomnianej powierzchni nie powoduje braku dostępu do infrastruktury, a pozostały obszar Parku Miejskiego jest niezmiennie dostępny dla mieszkańców i turystów — przekazał Urząd Miasta Zakopanego.