Park Szymborskiej w Krakowie

i

Autor: Magdalena Olejnik Pomnik Orląt Lwowskich stanie w Parku Szymborskiej?

Wiadomości

Mieszkańcy Krakowa mówią „nie”. Kontrowersje wokół umiejscowienia pomnika Orląt Lwowskich

2023-11-02 12:00

W planach miasta pojawiła się koncepcja ulokowania pomnika Orląt Lwowskich w nowo powstałym Parku im. Wisławy Szymborskiej przy ulicy Karmelickiej. Miałby upamiętniać młodych obrońców polskiego Lwowa z lat 1918–1920, głównie w czasie wojny polsko-ukraińskiej, a także polsko-bolszewickiej. Okazuje się jednak, że mieszkańcom Krakowa nie przypadł do gustu ten pomysł. Nie chcą, aby w parku noblistki pojawił się jakikolwiek pomnik.

Pomnik Orląt Lwowskich stanie w Parku Szymborskiej?

Park imienia noblistki, która co prawda urodziła się w Kórniku w Wielkopolsce, ale większość życia mieszkała w Krakowie, został otwarty obchody 2 lipca. Wydarzenie było jednym z wielu organizowanych z okazji obchodów Roku Szymborskiej. Mieszkańcy Krakowa mają do dyspozycji wprawdzie jeszcze mało zieloną, ale przyjazną przestrzeń zapewniającą możliwość odpoczynku w samym centrum miasta. Zasadzonych jest tam 125 drzew, m. in. klony, graby, topole, kasztanowce oraz drzewa owocowe, takie jak jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie i śliwy. Mogłoby się wydawać, że prace w parku przy ul. Karmelickiej już się zakończyły, lecz na tapet wzięto jednak pomysł, który zdecydowanie podzielił mieszkańców. Chodzi o postawienie w parku pomnika Orląt Lwowskich. Mieszkańcy reprezentowani przez Komitet inicjatywy uchwałodawczej w sprawie uchylenia uchwały nr XCII/2523/22 w sprawie lokalizacji pomnika Orląt Lwowskich, zaczęli zbierać podpisy, by pomnik w parku noblistki nie stanął.

- My, mieszkańcy Krakowa, którzy przez 12 lat zabiegaliśmy o utworzenie parku przy ul. Karmelickiej, który z woli Rady Miasta Krakowa nosi imię Wisławy Szymborskiej, wnosimy o rezygnację z koncepcji lokalizowania w nim pomnika Orląt Lwowskich. Połączenie odrębnych narracji - idei obrony Ojczyzny i upamiętnienia Noblistki nie służy ani refleksji nad bohaterami, ani promowaniu dorobku poetki. Ten park został zaplanowany jako przestrzeń literacka i rekreacyjna - nie nadaje się do lokalizacji monumentu o podniosłym charakterze - argumentują krakowianie u uzasadnieniu.

"Park jest już pomnikiem Szymborskiej. Wystarczy"

Inicjatorzy uchylenia inicjatywy poinformowali również, że projekt pomnika, który wygrał w konkursie zorganizowanym przez Zarząd Zieleni Miejskiej zakłada ustawienie rozbudowanej formy, a powierzchnia parku jest zbyt mała na organizowanie uroczystości patriotycznych. Okazuje się też, że lokalizacja nie była konsultowana z mieszkańcami i Radą Dzielnicy I, a w trakcie konsultacji projektu parku prowadzonych przez ZZM osoby biorące w nich udział sprzeciwiły się stawianiu w tym parku rzeźb, czy pomników.

Wszystkich Świętych 2023. Wielkie kwestowanie na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie [ZDJĘCIA]

Żona Witolda Paszta była piękną kobietą. Kochali się przez niemal 50 lat, aż nagle rozdzieliła ich śmierć