Pieniny. Małopolskie pasmo górskie idealną alternatywą dla Tatr. Nie ma tu kolejek i drożyzny
Jak nie Tatry, to co? Takie pytania często zadają turyści zmęczeni wyjazdami do Zakopanego. Gości coraz bardziej dobijają tłumy, kolejki na szlakach, przepełnione schroniska i wysokie ceny wiążące się z wyjazdem w Tatry. Małopolska oferuje jednak wiele możliwości w kwestii turystyki. Wypoczynek w górach nie musi wiązać się z dwugodzinnym korkiem przed wjazdem do Zakopanego. Idealną alternatywę dla Tatr stanowią Pieniny, położone w południowej części województwa małopolskiego, na pograniczu polsko-słowackim. Jak czytamy w publikacji „Regionalna geografia fizyczna Polski” pod red. prof. Andrzeja Richlinga od południa Pieniny graniczą z pasmem Magury Spiskiej, a od północy z Gorcami i Beskidem Sądeckim. Na zachodzie z kolei z Kotliną Orawsko-Nowotarską oraz Pogórzem Spisko-Gubałowskim. Jak czytamy, Pieniny dzielą się na trzy części:
- Pieniny Spiskie,
- Pieniny Właściwe,
- Małe Pieniny.
W środkowej części Pienin w 1932 roku utworzono Pieniński Park Narodowy, w którym znajdziemy liczne rezerwaty przyrody, m.in. Biała Woda, Wąwóz Homole, Wysokie Skałki czy Przełom Białki pod Krempachami.
Co warto zobaczyć w Pieninach? Oto najciekawsze atrakcje
Pieniny mają do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Pasmo cechuje się licznymi szlakami turystycznymi, schroniskami, takimi jak PTTK „Orlica” czy „Trzy Korony”, a także rozbudowaną infrastrukturę rowerową w postaci tras takich jak Velo Czorsztyn, Dookoła Trzech Koron czy Spiska Pętla. Pieniny oferują również możliwości rekreacji wodnej w postaci tradycyjnych spływów przełomem Dunajca, czy rozbudowaną infrastrukturą wypoczynkową nad Jeziorem Czorsztyńskim. W Pieninach warto zobaczyć również Trzy Korony i Sokolicę, Wąwóz Homole, tarasy widokowe, m.in. w okolicy Areny Narciarskiej Jaworki, Zamek Czorsztyn czy Zamek w Niedzicy.