Ponad 3 tysiące krakowskich i około 6,5 tysiąca małopolskich przedsiębiorców będzie płacić mniejszy ZUS. To efekt wprowadzenia programu mały ZUS Plus, czyli niższych składek w zamian za przeznaczanie różnicy na rozwój danej firmy. Program jest dobrowolny i dotyczy tylko tych przedsiębiorstw, które mają roczny przychód poniżej 120 tysięcy złotych. Program jest dobrowolny, bo niższy ZUS to też niższe emerytury, żeby z niego skorzystać trzeba wysłać wniosek.
Można zgłosić się osobiście, można zgłosić się przy pomocy kanałów elektronicznych, można zgłosić się pocztą. Co tydzień przypływają nowe zgłoszenia natomiast nie mamy jakichś takich szacunków że w danym tygodniu to było więcej bądź mniej - mówi Dyrektor krakowskiego ZUS-u Marcin Kopeć.
Urzędnicy zapewniają, że na tym ich starania aby wspierać polską małą i średnią przedsiębiorczość się nie kończą.
Przedsiębiorcy, którzy dzisiaj chcieliby zbudować swoją fabrykę, rozbudować swój zakład pracy, dostają takie same ulgi jakie kiedyś miały tylko duże koncerny. Pracujemy nad tak zwanym "estońskim CIT-em". Jeżeli ktoś nie będzie chciał pobrać marży, nie będzie płacił podatku CIT tylko będzie mógł go reinwestować na przykład w nowe roboty w swoim zakładzie pracy - mówi Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Krzysztof Mazur.
Wnioski by skorzystać z programu mały ZUS Plus można składać jeszcze tylko do poniedziałku.
To, ile dokładnie pieniędzy pozostaje w kieszeni danego przedsiębiorcy po skorzystaniu z programu, można policzyć szybko i sprawnie za pomocą internetowych kalkulatorów.