Meteorologiczna jesień i kalendarzowa jesień. Kiedy się rozpoczynają?
Chociaż wrzesień dopiero się rozpoczął, a dotychczas pogoda rozpieszczała nas słońcem i wysokimi temperaturami — już wkrótce ciepła aura odejdzie w zapomnienie, a zamiast niej pojawią się kolorowe, spadające liście, coraz ciemniejsze poranki i chłód. Oficjalnie wciąż jeszcze możemy cieszyć się latem, chociaż meteorolodzy mają co do tego nieco inne podejście. Meteorologiczna jesień oficjalnie rozpoczyna się już 1 września, a to oznacza, że ci, którzy już nie mogą doczekać się ze zmiany sezonu, mogą rozpoczynać przygotowania. Kalendarzowa jesień nadejdzie nieco później, wypada dopiero 23 września. Jesieniary i jesieniarze mogą jednak już zacierać ręce — pierwszy śnieg tego sezonu ma spaść jeszcze w ten weekend.
Pierwszy śnieg w Polsce. Może spaść nawet 20 cm białego puchu
Najnowsze prognozy pogody nie spodobają się tym, którzy źle reagują na niskie temperatury. Chociaż dotychczas pogoda za oknem rozpieszczała nas przez długo słońcem i wysokimi temperaturami, powoli będziemy musieli się z nimi pożegnać. Jak przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej już w ten weekend, a dokładniej w sobotę, 14 września w Polsce może spaść śnieg. Opadów należy spodziewać się w Małopolsce, a w szczególności w Tatrach. Jeśli prognozy się spełnią, to będzie pierwszy śnieg w Polsce w tym sezonie.
Śnieg w Tatrach Wysokich. Turyści powinni uzbroić się w raczki
Jak wskazuje portal Meteoblue.com dla Rysów na najbliższy weekend — w wysokich partiach gór może spaść nawet do 20 cm śniegu. O tej porze to normalne warunki pogodowe, jeśli chodzi o tereny wysokogórskie. To jednak ważna informacja dla turystów i turystek. Osoby, które planują w najbliższym czasie wejścia na najwyższe tatrzańskie szczyty powinny uzbroić się w niezbędny sprzęt, taki jak raczki. Jak wskazuje Tatrzański Park Narodowy oraz ratownicy TOPR, konieczne jest także sprawdzanie prognozy pogody na bieżąco. Jeśli w górach będą panować trudne warunki, lepiej w tym czasie wstrzymać się od wspinaczki.