Górnictwo, Hutnictwo i... Browarnictwo. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie otworzyła swój własny browar. Znajduje się w Klubie Studio na terenie miasteczka studenckiego AGH. Browar Górniczo-Hutniczy składa się z czterech podstawowych składników, a więc słodu, wody, chmielu i drożdży. Jak mówią pracownicy zakładu, warzone w nim piwo nie jest poddawane żadnym innym procesom, prócz samego warzenia.
Pierwsza część to jest warzelnia. To jest zestaw dwóch zbiorników o pojemności 10 hektolitrów, w których następuje proces tworzenia się piwa - mówi pracownik Browaru Górniczo-Hutniczego Damian Żurawski.
Polecany artykuł:
Pod warzelnią znajduje się pomieszczenie z dziesięcioma tak zwanymi tankofermentatorami. Każdy z nich mieści 20 hektolitrów piwa. Pierwszą osobą, która go spróbowała, był Rektor AGH.
Mi się bardzo podoba to, że za taką inicjatywą faktycznie stoi jednak gdzieś tam logo uczelni, że nie robimy z uczelni czegoś takiego, że nie-wiadomo-jak poważna jest to instytucja, ale może zajmować się też taką normalną rzeczą jak piwem - mówi jeden ze studentów AGH.
Browar został sfinansowany głównie dzięki dobrowolnym datkom w ramach zorganizowanej wcześniej zbiórki. Jednocześnie każdy darczyńca automatycznie zostawał akcjonariuszem browaru. Władze uczelni podkreślają, że to jedyny browar o takim modelu biznesowym w Polsce.