Psy mają tendencję do oddawania moczu na większość obiektów spotkanych podczas spaceru. Wiąże się to nie tylko z potrzebą fizjologiczną, lecz również jest to także forma psiej komunikacji. W ten sposób zwierzęta przekazują sobie wiele informacji np. do kogo należy owe terytorium lub pobliska okolica. Podczas przeprowadzania rewitalizacji zieleni przy alei Daszyńskiego w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego Miasto zadecydowało o postawieniu takiej psiej toalety. Mają one chronić elewacje budynków, koła samochodów, płoty i słupy wysokiego napięcia.
Piesuary działają w sposób bardzo prosty, mianowicie, zapach pozostawiony przez psy wabi inne psy. W ten sposób piesuar, który stoi dłużej nabiera na atrakcyjności, bo psy go rozpoznają jako obiekt zainteresowania dla innych - wyjaśnia Artur Zalewski, lekarz weterynarii i behawiorysta.
Wśród właścicieli psów zdania są podzielone.
Trzeba mieć nadzieję, że te wszystkie psy są zdrowe, że właściciele dbają. Pomysł dobry.
Bez sensu, to jak ktoś mieszka daleko to co ma zrobić z pieskiem? To ograniczające!
Ciekawy pomysł. Tym bardziej, że taka toaleta chroni trawę i dzięki niej będzie można spokojnie na kocu wypoczywać. Dotychczas różnie z tym bywało. Myślę, że Kraków mógłby wprowadzić takie rozwiązania na szerszą skalę - mówią krakowianie.
Takich psich toalet jest już blisko 100 w całym kraju. Należy jednak pamiętać o tym, że wyprowadzając swoje psy, nawet do piesuarów, nadal mamy obowiązek posprzątania po swoim pupilu.