Zanim powstał m.in. Warszawski Festiwal Filmowy, zanim pojawiły się Nowe Horyzonty, Camerimage, Transatlantyk, Off Camera i inne festiwale – najważniejszym filmowym wydarzeniem w Polsce, pozycją obowiązkową dla każdego kinomana były Konfrontacje Filmowe. Był to przegląd kilkunastu najważniejszych filmów roku, które często nie trafiały potem do regularnej dystrybucji kinowej. Konfrontacje umożliwiały w krótkim czasie obejrzeć najgłośniejsze i nagradzane na świecie tytuły.
Co prawda wiele z tych filmów wejdzie później na ekrany, ale tutaj mamy szansę obejrzeć je w takiej skondensowanej formie. Mamy kilka dni, wszystkie filmy obok siebie, więc możemy zatracić się w tym bogactwie światowego kina - mówi filmoznawczyni Kaja Łuczyńska z Kina pod Baranami.
Repertuar stanowią wybrane filmy laureatów najważniejszych nagród na festiwalach w Cannes, Wenecji i Berlinie.
Te wszystkie filmy pokazują w jakich kierunkach idzie to współczesne kino. One pokazują, że to nie jest jedna całość, tylko różne ścieżki, różne tematy. Tak naprawdę motywem przewodnim jest ta różnorodność - zarówno tematów, jak i stylów - dodaje filmoznawczyni.
To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć zestaw filmów, o których z pewnością będzie głośno w najbliższym sezonie. W Krakowie filmy zostaną zaprezentowane w trzech miejscach: w Kinie Agrafka, Mikro i Kinie pod Baranami. Festiwal zakończy się 18 września.