Wojsko Polskie

i

Autor: Pixabay

Wiadomości

Obowiązkowa służba wojskowa wróci? Rozpatrywane są różne scenariusze

2023-10-03 7:40

Czy obowiązkowa służba wojskowa może wrócić? To pytanie, nad którym zastanawia się obecnie wiele osób. Zagadnienia związane ze zbrojeniami i wojskiem są z powodów wojny w Ukrainie poruszane coraz częściej. Do tego dochodzą ogromne wydatki na zbrojenia i plany zwiększenia sił zbrojnych. Czy po wyborach parlamentarnych, które odbędą się już 15 października 2023 roku możliwe jest przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej?

Obowiązkowa służba wojskowa wróci po wyborach?

Czy w Polsce może powrócić obowiązkowa służba wojskowa? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, choć sam scenariusz wydaje się mało prawdopodobny. Takie przedsięwzięcie wiązałoby się z ogromnymi zmianami prawnymi, a także z niezadowoleniem sporej części społeczeństwa. Jak wynika z sondażu United Surveys dla Dziennika Gazeta Prawna, ponad 58 proc. ankietowanych opowiedziało się negatywnie w kwestii przywrócenia zasadniczej służby wojskowej w Polsce. Co zrozumiałe, od początku inwazji Rosji na Ukrainę kwestie obronności nie schodzą z pierwszych stron gazet. Rząd poczynił także ogromne zakupy dla wojska, takie jak czołgi Abrams czy K2, a także śmigłowce Apache czy samoloty KAI T-50. Zgodnie z zapowiedziami MON, polska armia ma niebawem stać się jedną z najsilniejszych w Europie, co także ma być związane ze zwiększeniem liczby żołnierzy.

Czy po wyborach może zostać wprowadzona obowiązkowa służba wojskowa? Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wynika, że ponad 70. proc badanych uważa, że po wyborach nie należy spodziewać się takiego scenariusza. Zwiększenie liczby żołnierzy w polskiej armii to trudne zadanie, a rząd stawia sobie poprzeczkę bardzo wysoko, bo ta według zapowiedzi ma liczyć nawet 300 tys. żołnierzy, czyli mniej więcej tyle, ile przed wybuchem II wojny światowej.

W związku z wojną toczącą się za naszą granicą, a także planami dotyczącymi zwiększenia liczby żołnierzy media biorą pod uwagę różne scenariusze informując, że po wyborach rząd może zdecydować się na przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej wskazując, że byłby to najlepszy czas na tego typu decyzje.

Obowiązkowa służba wojskowa. Jest stanowisko MON

Warto dodać, że Ministerstwo Obrony Narodowej wciąż informuje, że nie widzi potrzeby przywrócenia w Polsce obowiązkowej służby wojskowej. Pobór do zasadniczej służby wojskowej w Polsce zakończył się w 2008 roku.

Jakie kraje są najbezpieczniejsze dla turystów? Czołówka to podróżnicze marzenie

Ćwiczenia Route 604. Wojsko Polskie ćwiczyło scenariusze na wypadek wojny