WYDARZENIA

Pochód Lajkonika przeszedł przez miasto. Mieszkańcy Krakowa mają zapewnioną pomyślność na kolejny rok

2024-06-07 9:23

Jak co roku w oktawę Bożego Ciała Lajkonik przeszedł ulicami Krakowa. Pochód zakończył się na Rynku Głównym, gdzie Konik Zwierzyniecki przyjął haracz od wiceprezydenta miasta Łukasza Sęka i złożył mieszkańcom najlepsze życzenia. Jeśli wierzyć przesądom, Kraków czeka udany rok!

Pochód Lajkonika 2024. Jak wyglądał orszak Konika Zwierzynieckiego?

W czwartek, 6 czerwca, pochód Lajkonika wyruszył zgodnie z planem o godz. 13 sprzed siedziby Wodociągów Miasta Krakowa przy ulicy Senatorskiej 1 w kierunku placu Na Stawach. Orszak przemierzał krakowskie ulice przez cały dzień, aby zakończyć pochód wieczorem na Rynku Głównym. Tam doszło do spotkania Konika Zwierzynieckiego z wiceprezydentem Łukaszem Sękiem, od którego Lajkonik odebrał haracz, a następnie złożył najlepsze życzenia mieszkańcom. Nie obyło się oczywiście bez wykonania charakterystycznego tańca zwanego urbem salutare – pokłon miastu. Wydarzenie uświetniło także widowisko w wykonaniu Tatarskiego Zespołu Taneczno-Wokalnego Buńczuk.

Pochód Lajkonika przyciągnął tłumy. Skąd bierze się popularność Konika Zwierzynieckiego?

Początki tradycji Lajkonika wiążą się ze średniowieczną legendą o obronie Krakowa przez filsaków wiślanych ze Zwierzyńca przed Tatarami w 1287 r. Z kolei pierwsze wzmianki o orszaku pochodzą z 1738 r., co czyni go jedną z najstarszych tradycji Krakowa. Od tego okresu kolorowy pochód maszeruje ulicami miasta niemal w każdą oktawę Bożego Ciała i zawsze przyciąga tłumy mieszkańców. Wielu z nich liczy na to, że legendarna postać uderzy ich buławą, co ponoć zapewnia szczęście na kolejne dwanaście miesięcy. Swoją popularność pochód Lajkonika niewątpliwie zawdzięcza także charakterystycznym tańcom i barwnym strojom uczestników. W 2024 r. wydarzenie trafiło na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Kim jest Lajkonik? Tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie

Tradycja organizowania orszaku Lajkonika pielęgnowana jest przez osoby prywatne. Jej przetrwanie mieszkańcy miasta zawdzięczają przede wszystkim rodzinom Micińskich, Mazurów, Marcinkowskich i Glonków. Obecnie w rolę Konika Zwierzynieckiego wciela się Mateusz Glonek, który przejął tę funkcję w 2023 r. po swoim ojcu Zbigniewie, Lajkonikowi w latach 1988-2022.

Pochód Lajkonika 2024 w Krakowie

Pochód Lajkonika 2024 w Krakowie