Parowóz

i

Autor: Biuro Prasowe UMWM

Wiadomości

Pociągi retro znów wyruszą w podróż. Wyjadą na najpiękniejsze trasy w Małopolsce

2024-05-22 15:42

Już w czerwcu ruszy X edycja Małopolskich Szlaków Turystyki Kolejowej. W tym roku organizatorzy wydarzenia zaplanowali dwanaście przejazdów zabytkowych pociągów zestawionych z historycznego taboru w Chabówce. Składy prowadzone 80-letnią lokomotywą parową udadzą się na najpiękniejsze trasy w Małopolsce, mijając m.in. Tarnów, Żabno, Muszynę czy Krynicę-Zdrój.

Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej 2024. Zabytkowe składy wyjadą na najpiękniejsze trasy

Już w czerwcu miłośnicy kolei i lokalnych podróży będą mogli wziąć udział w X edycji akcji Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej, organizowanej przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei. W tym roku organizatorzy zaplanowali dwanaście kursów pociągów retro po najciekawszych trasach kolejowych w Małopolsce. Pociągi prowadzone 80-letnią lokomotywą parową wyruszą z Chabówki i dojadą do Żywca, Jeleśni, Tarnowa, Tuchowa, Żabna, Nowego Sącza, Muszyny, Krynicy-Zdroju, Żegiestowa, Biecza oraz Gorlic.

Do przejazdów zostanie wykorzystana unikatowa kolekcja sprawnych, zabytkowych lokomotyw i wagonów z pierwszej połowy XX wieku.

Przejazdom towarzyszyć będą liczne atrakcje promujące Małopolskę – będą to między innymi prezentacje atrakcji turystycznych, występy lokalnych zespołów czy udział w wydarzeniach kulturalnych na trasie przejazdu - piszą organizatorzy.

Według nich głównym celem przedsięwzięcia jest promocja atrakcji turystycznych oraz prezentacja dziedzictwa historii kolei w Małopolsce. Obejmuje ono ogólnodostępne przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach.

X Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Rozkład Jazdy

Poniżej można zapoznać się z rozkładem jazdy w ramach akcji Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej 2024.

  • 22 czerwca

Szlakiem Kolei Transwersalnej do Żywca

Parowozem z Żywca do Jeleśni

  • 14 września

Parowozem do Tuchowa

Parowozem do Żabna

  • 15 września

Parowozem do Tuchowa

Parowozem do Żabna

  • 28 września

Parowozem przez Dolinę Popradu

Parowozem do Żegiestowa i Krynicy

  • 29 września

Perła Małopolski – parowozem do Biecza

Drezyny rowerowe w Pisarzowej

Express Biedrzyckiej - Paweł KOWAL