Pierścionek zaręczynowy

i

Autor: Emily Finch, Unsplash

WIADOMOŚCI

Podatek od pierścionka zaręczynowego w Polsce. To nie żart! Te osoby muszą go zapłacić!

2023-08-29 14:25

Polskie prawo za nic ma romantyzm i porywy serca. Jeśli planujemy zaręczyny, warto przed wyborem pierścionka zaznajomić się z obowiązkiem zapłacenia podatku za niego. Okazuje się bowiem, że nasze prawo uznaje to w kategorii przekazania darowizny. Sprawdźcie, kogo obowiązuje opłata za pierścionek zaręczynowy i jakie są stawki.

Podatek od pierścionka zaręczynowego w Polsce

Zaręczyny to pierwszy krok na nowej drodze życia każdej pary. Część osób do ślubu podchodzi pragmatycznie i decyduje się na niego ze względu na ułatwienia w postaci wspólnego rozliczania, czy możliwości wzięcia kredytu. Dla innych jednak ślub ma ważny, symboliczny charakter i decydują się na niego tylko z porywu serca. Warto jednak pamiętać przed wyborem pierścionka, że polskie prawo za nic ma romantyzm, a w niektórych sytuacjach za ten wyjątkowy symbol miłości będziemy musieli zapłacić podatek.

Jeśli zdecydujemy się na skromny pierścionek zaręczynowy, nie będziemy musieli przejmować się płaceniem za niego podatku. Jeśli jednak ktoś postanowił do serca wziąć sobie zasadę, że na taki zakup mężczyzna powinien przeznaczyć 3-krotność swojej pensji, wtedy zaczynają się schody. Pierścionek zaręczynowy jest objęty podatkiem od darowizny. Taka opłata obowiązuje, jeśli pierścionek kosztował 5733 złotych lub więcej.

Quiz. Zabawki z PRL-u. Każdy z nas je uwielbiał. Pamiętasz te czasy?

Pytanie 1 z 10
Ta zabawka chyba nigdy się nie przewracała! Wystarczyło ją poruszyć, a ona bujała się na boki i wraca do pozycji wyjściowej. Co to takiego?

Kto jest objęty podatkiem od darowizny za pierścionek zaręczynowy?

Prawo dotyczące darowizn jasno określa kto i od jakiej kwoty musi uiścić podatek od pierścionka zaręczynowego. W myśl zasad kobieta, która otrzymuje taki symbol miłości, nie jest uznawana za rodzinę, nawet jeśli w przyszłości wejść w związek małżeński. Oznacza to, że znajduje się w III grupie podatkowej, a jeśli pierścionek kosztował więcej niż 5308 złotych należy taki podatek uiścić. Kwota podatku uzależniona jest od jego ceny, ale najniższy próg to 12 proc. wartości takiego prezentu.

Gdzie w Małopolsce najczęściej dochodzi do ślubów? Postanowiliśmy to sprawdzić:

Serenda Kraków