Kwesta na Cmentarzu Rakowickim 2023. Zebrano ponad 73 tys. zł
Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na odnowę pomników o wyjątkowych walorach estetycznych, architektonicznych i historycznych, które nie mają dysponentów, czyli osób zobowiązanych do opieki nad nimi.
W kwestę, jak co roku, byli zaangażowani krakowscy artyści.
To już dla mnie właściwie cały rytuał, bo biorę udział w tych kwestach od początku. Najpierw chodziliśmy z innymi aktorami, w kolejnych latach to się tak pięknie rozszerzyło - mówił w środę Jerzy Fedorowicz, aktor i senator. - To już tradycja, by w ten sposób uhonorować tych, którzy są tu pochowani, a zarazem pomóc w zachowaniu tak niezwykłego cmentarza. Spoczywa tu kilku profesorów naszej uczelni, więc poczułem się w powinności być dzisiaj tutaj – przyznał Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, który od trzech lat również włącza się w tę w zbiórkę.
Cmentarz Rakowicki jest najstarszą - wciąż czynną krakowską nekropolią. Na 42 ha jest ok. 75 tys. grobów. Spoczywa tu wielu wybitnych Polaków, m.in. Jan Matejko, Helena Modrzejewska, rodziny Estreicherów, Kossaków i Ingardenów, Tadeusz Kantor, Piotr Skrzynecki, Jerzy Bińczycki, Marek Grechuta, Jerzy Nowosielski, Wisława Szymborska.
Część nagrobków jest dziełem znanych architektów, m.in. Teofila Żebrawskiego, Feliksa Księżarskiego, Sławomira Odrzywolskiego, Jakuba Szczepkowskiego, a także rzeźbiarzy: Tadeusza Błotnickiego, Wacława Szymanowskiego, Karola Hukana i innych. Cmentarz jest wpisany do rejestru zabytków. W jego wojskowej części pochowani są rodzice papieża Jana Pawła II - Emilia z Kaczorowskich i Karol Wojtyła oraz brat papieża - Edmund Wojtyła.