Pogoda IMGW na koniec września 2024
Kiedy jedni rozpaczają za kończącym się latem, inni właśnie wyciągają z szaf przejściowe kurtki, trencze i grube kocyki, aby w pełni oddać się jesiennej aurze, która nadeszła do naszego kraju i to jeszcze zanim w kalendarzu zdążyły zmienić się sezony. Jesień 2024 w Polsce rozpoczęła się przyjemną atmosferą — ciepłą, lecz niepozbawioną przelotnego deszczu. Jak przewiduje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej koniec września nie przyniesie nam większych zaskoczeń w pogodzie. Do soboty, 28 września temperatury w ciągu dnia będą utrzymywać się na mniej więcej podobnym poziomie w całym kraju i wyniosą 18-20 st. C. Później przyjdzie lekkie ochłodzenie, a w niedzielę i poniedziałek słupki termometrów pokażą od 13 do 15 st. C i do 9 st. C na terenach górskich.
Pogoda długoterminowa listopad 2024. Jaka czeka nas jesień w tym roku?
Długoterminowa prognoza pogody na październik 2024 przyniesie dla nas kilka niespodzianek i nietypowych sytuacji. Jak przekazuje IMGW początek jesieni w centralnej i wschodniej Europie, w tym w Polsce, upłynie pod znakiem wyżów i zablokują falę niży, która zazwyczaj o tej porze roku przynosi nam ochłodzenie, silne podmuchy wiatru i pogorszenie pogody. Dzięki temu pogoda na październik zapowiada się naprawdę dobrze. W pierwszej połowie miesiąca będzie ciepła, a temperatury będą oscylować między 15 st. C a 20 st. C, zaś w niektórych dniach możemy spodziewać się nawet przekroczenia tej bariery.
IMGW wskazuje, że dopiero druga połowa października 2024 przyniesie nam znaczne pogorszenie pogody. Wówczas należy spodziewać się ochłodzenia — w ciągu dnia słupki termometrów będą pokazywać do 10 st. C, a słońce będzie częściej chować się za chmury. Druga połowa października przyniesie nam pogodę iście jesienną. Dni będą na przemian słoneczne i pełne słoty, a w nocy zaczną występować przymrozki. O ile temperatury nie będą w tym czasie wyższe niż średnia miesięczna temperatura w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020, o tyle możemy spodziewać się większych opadów niż zazwyczaj. Powyżej normy znajdzie się cała Polska z wyjątkiem jej wschodnich regionów.