wiadomości

Tłumy na pogrzebie Jerzego Stuhra. Mieszkańcy Krakowa i znane osobistości towarzyszą aktorowi w ostatniej drodze [ZDJĘCIA]

2024-07-17 17:54

Uroczystości pogrzebowe Jerzego Stuhra rozpoczęły się o godz. 12.00 w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie. Mszy żałobnej przewodniczył kardynał Grzegorz Ryś. O godz. 14.00 natomiast zaplanowano uroczystości na Cmentarzu Rakowickim. W ostatniej drodze Jerzemu Stuhrowi towarzyszyli rodzina, bliscy, przyjaciele, a także mieszkańcy Krakowa. Aktor spocznie w rodzinnym grobowcu.

Pogrzeb Jerzego Stuhra. Msza święta w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie

Uroczystości pogrzebowe Jerzego Stuhra rozpoczęły się mszą świętą o godz. 12.00 w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie. Kilkadziesiąt minut wcześniej przed świątynie podjechał karawan z urną, portretem aktora oraz odznaczeniami: Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski czy Złoty Krzyż Zasługi. Przed kościołem można było zobaczyć też pokaźny wieniec z biało-czerwonych róż przekazany od prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

Na pogrzebie aktora pojawiła się oczywiście najbliższa rodzina artysty: żona Barbara, syn Maciej, córka Marianna. W uroczystości uczestniczą także m.in. senator KO Jerzy Federowicz, Olgierd Łukaszewicz, Dorota Segda, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska, Anna Polony, Agnieszka Holland i Katarzyna Adamik, Magdalena Zawadzka, Marek Kondrat. rektor krakowskiej ASP prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk.

Liturgii w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie przewodniczył kardynał Grzegorz Ryś. W trakcie mszy wierni zostali poproszeni nie tylko o modlitwę za Jerzego Stuhra i jego rodzinę, ale także za środowisko aktorskie i pokój na świecie.

Pogrzeb Jerzego Stuhra. Aktor zostanie pochowany w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim

O godz. 14.00 natomiast rozpoczęły się uroczystości na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W ostatniej drodze aktorowi towarzyszyli nie tylko najbliższa rodzina, ale także ludzie ze świata filmu, kultury, polityki, a także setki mieszkańców Krakowa. Na cmentarzu zgromadziły się ogromne tłumy. Jerzy Stuhr spoczął w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim.

Kraków śladami Jerzego Stuhra

Jerzy Stuhr nie żyje. Miał 77 lat. Aktor na stałe zapisze się w polskiej kinematografii

Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1946 roku w Krakowie. Jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, ukończył też wydział aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Stuhr związany był z Teatrem Starym w Krakowie. Na srebrnym ekranie debiutował w 1971 roku w filmie "Milion za Laurę". W ciągu swojej kariery zagrał setki ról teatralnych i filmowych. Widzowie zapamiętają go m.in. z takich produkcji jak: "Seksmisja", "Kingsajz", "Kiler i Kiler-ów 2-óch". Stuhr udzielał także swoje głosu postaciom animowanym. Do języka na stałe wpisały się jego powiedzonka, wypowiadane jako Osioł ze "Shreka", czy Gargamela w "Smerfach".

Jerzy Stuhr od 1971 był żonaty z Barbarą Kóską. Mieli dwójkę dzieci: syna Macieja (ur. 1975 r.) oraz córkę Mariannę (ur. 1982 r.). Aktor w ciągu życia otrzymał dużo odznaczeń, m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Odrodzenia Polski (2011), Złotą Kaczkę (2008), Orła (2005), Złotego Lwa (1997).

Listen on Spreaker.
Pogrzeb Jerzego Stuhra w Krakowie