Czym jest wdowia emerytura?
Wdowia emerytura to świadczenie, które przyznawane jest osobom po śmierci współmałżonka, uprawnionego do otrzymywania emerytury lub renty, gdyby żył. Takie rozwiązanie wprowadzone jest w wielu krajach po to, aby zapewnić wsparcie finansowe osobom, które nie mają środków do życia po śmierci ukochanej osoby.
W Polsce takie świadczenie aktualnie nie obowiązuje. Wdowy i wdowcy mogą korzystać jedynie z renty rodzinnej, wynoszącej 85 proc. wyższego świadczenia. Z pieniędzy po zmarłym małżonku można skorzystać tylko w przypadku zrzeczenia się prawa do pobierania własnej emerytury. W nowym roku może się to jednak zmienić. Politycy planują bowiem wprowadzenie w życie wdowiej emerytury.
Jaka będzie wdowia emerytura? Ile będzie wynosić świadczenie?
Na mocy wdowiej emerytury, która została pozytywnie zaopiniowana przez polityków, seniorzy po śmierci współmałżonka mogliby zachować swoją emeryturę, a dodatkowo byłaby możliwość powiększenia jej o 50 proc. renty po zmarłym małżonku lub istniałaby możliwość pobierania renty rodzinnej po zmarłym i 50 proc. swojej emerytury.
Z danych przedstawionych przez ZUS wynika, że przeciętna emerytura w marcu 2023 roku wynosiła 3482,63 zł brutto, co daje około 2910 zł netto. Maksymalna wdowia emerytura nie mogłaby zatem przekroczyć kwoty 8730 złotych netto.
Kiedy wejdzie w życie wdowia emerytura?
W kampanii wyborczej pomysł wprowadzenia wdowiej emerytury został poparty przez Koalicję Obywatelską i Nową Lewicę. Wiele wskazuje więc na to, że nowy Sejm zdecyduje się na wdrożenie tego pomysłu w życie. Wątpliwe jest jednak, że nastąpi to wcześniej niż w pierwszym kwartale 2024 roku.