Toksyczne plomby w zębach Polaków. Problem jest poważny, lekarze alarmują
Plomby z toksycznym amalgamatem mogą przetrwać nawet do 40 lat. Trzeba jednak pamiętać, że pod plombą wykonaną z takiego tworzywa powstaje próchnica, a sam materiał został uznany jako toksyczny. W 2018 roku Światowa Federacja Dentystyczna zakazała używania plomb z takiego materiału. Mimo tego wielu Polaków dzisiaj musi się z nimi zmagać.
Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w 2020 roku zarekomendowało, aby dentyści nie korzystali z plomb z toksycznym amalgamatem. W 2022 roku Narodowy Fundusz Zdrowia poszedł o krok dalej i przestał refundować tego rodzaju plomby. Ich noszenie może mieć poważne skutki dla człowieka, o czym alarmują lekarze.
W jamie ustnej tworzy się tzw. ogniwo galwaniczne. Podczas jedzenia i picia ciepłych i zimnych pokarmowych przez buzię mogą przechodzić prądy i pojawia się metaliczny posmak - tłumaczy lekarz dentysta Małgorzata Szmit, cytowana przez Polsat News.
Toksyczność plomby wychodzi w momencie wymiany. A nie są to tanie rzeczy
Ciekawostką jest fakt, że toksyczność plomby najczęściej wychodzi w momencie, kiedy chcemy ją wymienić. Wszystko z powodu wysokiej temperatury, która ma ogromny wpływ na wydzielanie się oparów rtęci. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne podkreśla, że w przypadku wymiany plomby, pacjent powinien być dokładnie okryty oraz musi mieć założoną specjalną maskę nosową z tlenem, aby nie wdychać oparów.
Wielu pacjentów nie decyduje się jednak na szybką wymianę plomb, bowiem wychodzą z założenia, że nie ma sensu tego robić, skoro jest ona szczelna, a i koszt wymiany nie należy do najtańszych - wynosi on bowiem nawet 600 złotych za zęba.