Czym jest renta rodzinna i kto może korzystać z tego świadczenia?
Renta rodzinna to świadczenie, które wypłacane jest po zmarłym małżonku. Z danych przedstawionych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że z renty wdowiej najczęściej korzystają kobiety, dla których ten rodzaj świadczenia jest formą wsparcia po śmierci męża. Wysokość renty rodzinnej wynosi 85 proc. świadczenia, jakie otrzymywałby zmarły małżonek. Jakie są warunki dotyczące przyznania tej formy wsparcia?
Jakie są warunki otrzymania renty rodzinnej?
Warunkiem otrzymania renty rodzinnej jest przekroczenie 50. roku życia w momencie śmierci współmałżonka, o czym przypomina serwis Interia. W takich sytuacjach wypłaty z ZUS są przyznawane dożywotnio. Wiek nie gra roli w momencie, gdy osoba uprawniona do świadczenia jest niezdolna do pracy lub ma pod opieką dziecko (do 18. roku życia w przypadku nauki, w pozostałych przypadkach do 16. roku życia). Renta rodzinna może zostać odebrana po pięciu latach, jeśli dana osoba nie spełnia wyżej wymienionych warunków.
W jakich przypadkach renta rodzinna może zostać zawieszona?
Od 1 marca wszedł w życie dodatkowo nowy limit powiązany z wypłatą renty rodzinnej. Jeśli osoby otrzymujące świadczenie dorabiają do renty i nie przekroczyły wieku emerytalnego, ZUS może zmniejszyć kwotę renty lub kompletnie ją zawiesić, jeśli dochód świadczenioborcy przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które wynosi aktualnie 5278,30 zł brutto. Jeśli beneficjent dorabia z kolei 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli kwotę 9802,50 zł - świadczenie może zostać całkowicie zawieszone. Warto o tym pamiętać, bowiem limit ten funkcjonuje stosunkowo od niedawna, a może mieć duży wpływ na wypłatę renty dla poszczególnych osób.