Akcja „Bezpieczne wakacje 2023”
Małopolska policja opublikowała statystyki dotyczące bezpieczeństwa na drogach na terenie województwa. Funkcjonariusze przez łącznie dwa miesiące prowadzą działania „Bezpieczne wakacje 2023” w ramach których zapewniają bezpieczeństwo turystom wypoczywającym na terenie Małopolski. Priorytetem działań mundurowych jest bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Policjanci kontrolują m.in. prawidłowość przewozu najmłodszych na letni wypoczynek, sprawdzając przewożące je autokary.
Polecany artykuł:
Podobnie jak w latach ubiegłych za pośrednictwem mediów przekazano informacje o możliwości skontrolowania autobusu turystycznego przed wyjazdem w trasę. Podczas takiej kontroli sprawdzany jest stan trzeźwości kierującego, dokumenty uprawniające do wykonywania przewozu osób, stan techniczny pojazdu i jego obowiązkowe wyposażenie. Ponadto autokary kontrolowane są również podczas podróży. W sumie sprawdzono ponad 900 autobusów – informują mundurowi.
Podczas kontroli ujawniono jednego nietrzeźwego kierującego autobusem. Zdarzenie to miało miejsce 2 lipca w Krakowie. W pojeździe znajdowało się 12 osób, w tym dzieci, które jechały na wycieczkę do Oświęcimia. Badanie trzeźwości wykazało blisko dwa promile alkoholu w organizmie. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy.
Lipiec na małopolskich drogach. Jak wyglądają statystyki?
Wstępne dane statystyczne zaprezentowane przez małopolską policję pokazują, że w pierwszym miesiącu wakacji o 10 proc. spadła liczba wypadków w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Liczba osób rannych również spadła – o 6,5 proc. Niestety zwiększeniu aż o 30 proc. uległa liczba ofiar śmiertelnych, która wzrosła z 13 do 17. W okresie od 23.06 do 31.07 policjanci odnotowali w Małopolsce 276 wypadków drogowych (spadek o 10 proc.). W tym samym czasie mundurowi skontrolowali ponad 46 tys. pojazdów i ujawnili ponad 37 tys. wykroczeń.
Swoje dane statystyczne udostępniła także straż pożarna, która na terenie Małopolski odnotowała 3 tys. 972 interwencje. Na ternie województwa doszło do 494 pożarów, 3 tys. 11 miejscowych zagrożeń oraz 467 alarmów fałszywych. W działaniach brało udział ponad 7 tys. samochodów gaśniczych i ponad 31 tys. strażaków. W wyniku zdarzeń 70 osób poniosło śmierć. Liczba poszkodowanych wyniosła 474 osoby.