Politechnika Krakowska wzbogaciła się o laboratorium badawcze na najwyższym światowym poziomie. Warte blisko 7 mln zł Wydziałowe Laboratorium Badawcze powstało na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej. Zostało wyposażone w najwyższej klasy sprzęt do prowadzenia badań fizykochemicznych w wielu obszarach nauki i przemysłu.
Badamy nanomateriały, nowe środki farmaceutyczne. Prowadzimy badania nad rozwojem technologii nawozowych, zajmujemy się zagospodarowaniem odpadów, technologią tworzyw sztucznych i polimerów. Jednym słowem, mamy bardzo szeroki zakres działań - mówi prof. Zbigniew Wzorek, prodziekan Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK ds. Nauki.
Najbardziej zaawansowanym sprzętem w nowym laboratorium jest mikroskop skaningowy. Dzięki niemu można powiększyć próbkę o milion razy.
Jest wyposażony w trzy monitory. Kamery pokazują wnętrze komory, w której znajdują się badane próbki. Pozostałe monitory służą do wskazania danego miejsca, które jest badane. Trzeci monitor służy do analizy pierwiastkowej - wyjaśnia Adam Kuc, członek zespołu badawczego nowego laboratorium.
Wydziałowe Laboratorium Badawcze mieści się w przyziemiu budynku Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej na głównym kampusie PK. Koszt jego budowy wyniósł blisko 7 milionów złotych.