polonez

i

Autor: Balet Cracovia Danza, materiał prasowy

Poloneza czas zacząć. Czy taniec trafi na światową listę UNESCO? [AUDIO]

2021-02-05 8:25

Polonez ma szansę znaleźć się na światowej liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO pod koniec 2022 roku. Jeszcze w lutym dokumentacja ma trafić do zaopiniowania polskiej komisji. Kolejny krok to podpisanie nominacji przez ministra kultury. Wniosek w języku angielskim zostanie przedstawiony komisji międzynarodowej UNESCO do końca marca.

Ostateczna decyzja zapadnie prawdopodobnie w 2022 roku, podczas obrad komitetu. Do końca 2023 roku w Krakowie będą się odbywały wydarzenia artystyczne i edukacyjne promujące poloneza jako taniec narodowy.

Polonez to magiczny taniec. Polonez jest w Polsce nieodłącznym elementem miejskich uroczystości, pojawia się na różnych wydarzeniach. Naszym zadaniem jest teraz to wszystko zbadać, udokumentować i przedstawić we wpisie. Jako balet też promujemy ten taniec i to nie tylko w Krakowie. Będziemy zachęcać do tańca wszystkich - mówi Romana Agnel, dyrektor Baletu Cracovia Danza, która odpowiada za przygotowanie wniosku.

Na Facebooku powstała strona „Polonez łączy”, w różnych miejscach Polski mają powstać m.in. koła polonezowe, których zadaniem będzie włączenie tradycji tego tańca w harmonogram różnych wydarzeń. Pomoc w promowaniu akcji zapowiada miasto.

Będziemy chcieli zaangażować do tańca między innymi szkoły w których polonez jest praktykowany nie tylko w klasach maturalnych, ale również na zajęciach tanecznych. W mieście w czerwcu odbędzie się też dzień tańca i będziemy chcieli go rozpocząć polonezem. Chcemy też zabezpieczenia żywej tradycji tego tańca - mówi Katarzyna Olesiak z wydziału kultury urzędu miasta.

Polonez w Trzebnicy

Jeżeli polonez zostanie wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, będzie na niej trzecim wpisem po szopkarstwie i bartnictwie.

Posłuchaj o staraniach wpisania poloneza na listę UNESCO
Sonda
13 dni wolnych to wystarczająca liczba?