Tęczowa flaga

i

Autor: nancydowd/cc0/pixabay

Polskie szkoły siedliskiem nietolerancji. Porażąjący raport "Przedwiośnia"

2020-07-27 17:37

Wyzwiska, seksistowskie żarty i obojętność nauczycieli. Taki obraz szkół średnich wyłania się z raportu przygotowanego przez Przedwiośnie, młodzieżówkę Lewicy.

Na 32 pytania dotyczące tolerancji dla LGBT+, równouprawnienia płci i ksenofobii w szkołach  odpowiedziało 10 tysięcy uczniów i uczennic w całej Polsce. W Krakowie ankietę wypełniło 441 osób. Wnioski są niepokojące. Polskie szkoły to miejsca, w których dyskryminacja i wykluczenie są na porządku dziennym.

Przede wszystkim to homo- i ksenofobia, które wylewają się w szkołach niemal każdego dnia. Nie tylko ze strony uczniów, ale i nauczycieli, którzy powinni chronić uczniów przed takimi zachowaniami, a często są "zapalnikiem". Ignorują uwagi uczniów, dają ciche przyzwolenie - mówi Grzegorz Garboliński z Przedwiośnia.

Problem nietolerancji i dyskryminacji dotknął niemal co piątego ucznia szkoły średniej. To przede wszystkim wyzwiska, zaczepki i seksistowskie docinki. Niemal 30 proc. uczennic i uczniów doświadczyło prześmiewczych, rasistowskich żartów, a ponad 18,6 proc. doświadczyło dyskryminacji ze względu na wyznanie. Blisko 30 proc. uczniów usłyszało seksistowskie żarty ze strony nauczycieli.

Uczniowie w szkołach nie czują się bezpiecznie, nie mają zaufania do kadry. 86 proc. z nich nie przyszłoby ze swoim problemem do nauczyciela, pedagoga czy dyrektora - wyjaśnia Grzegorz Garboliński.

Doświadczanie wykluczenia i dyskryminacji bardzo negatywie odbija się na kondycji psychicznej młodzieży. 17 proc. uczniów nieheteronormatywnych przyznało, że z powodu szykan miewa myśli samobójcze. 

Z obawy przed szykanami i wykluczeniem ponad 1/3 uczniów nie ujawnia swojej orientacji seksualnej. Co więcej, zdaniem ponad 16 proc. uczniów, zadeklarowało, że za noszenie np. symboli LGBT groziły im konsekwencje. 

Receptą na taki stan rzeczy winny być -według młodych działaczy - rzetelna edukacja seksualna i warsztaty antydyskryminacyjne. 

Najwyższy czas na takie kroki. Należy pamiętać, że edukacja seksualna, taka jaka jest na Zachodzie rozwiązuje problem homofobii i nie przedstawia innych orientacji, jako czegoś złego czy wynaturzonego. Bo teraz taki obraz jest chociażby na lekcjach religii - stwierdza Grzegorz Garboliński

Młodzi z Przedwiośnia zapowiadają, że wyślą wyniki badań małopolskiej kurator oświaty Barbarze Nowak.

Ta jednak problemu dyskryminacji nie widzi. 

Nie można mówić o zdecydowanej orientacji seksualnej młodych ludzi czasem i do 20 roku życia. Więc opowiadanie o tym, że kilkunastoletnie dziecko ma orientację homoseksualną jest pomyłką. Mówienie, że ktoś z tego powodu jest prześladowany jest mało logiczne - mówi. 

Nowak nie zgadza się też na wprowadzenie edukacji seksualnej i zajęć z przeciwdziałania dyskryminacji. 

W polskim prawie jest wyraźnie wskazane wychowanie do wartości zgodnych z systemem cywilizacji chrześcijańskiej. Są to takie działania, w których są ideologiczne przesłanki nie mieszczące się w prawie polskim. Ideologie LGBT i gender zakładają zapisy niezgodne z polskim prawem - stwierdza. 

Posłuchaj o piersiach, co wpływa na ich kształt i rozmiar? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Pierwsze podanie komórek CAR-T u dziecka w Polsce

Ennio Morricone, John Williams, a może Vangelis - kto jest najlepszym kompozytorem muzyki filmowej? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Który z kompozytorów jest znany ze współpracy z reżyserem Sergiem Leonem?