Odsłonięcie nowego pomnika wiązało się z niemałym wydarzeniem. Mowa o 6. edycji Festiwalu Materia Prima, organizowanym przez Teatr Groteska, który wraca do Krakowa po pandemicznej przerwie. Przy okazji, podczas wystąpienia organizatorów doszło też do bojkotu, który okazał się teatralnym porformance’em. Impreza teatralna wystartuje już w lutym przyszłego roku. Już teraz warto zanotować sobie miejsce dla sztuki w swoich kalendarzach.
- Odsłoniliśmy pomnik Adama Mickiewicza, który stanął po drugiej stronie Sukiennic, w miejscu, w którym właściwie wszyscy pytali czy to jest sen. Nie, to jest teatralna rzeczywistość i udowodnienie, że w teatrze nie ma rzeczy niemożliwych. Adam Mickiewicz jest idealną twarzą dla festiwalu, który jest festiwalem formy, a więc tego, co w teatrze jest pozawerbalne – mówi Agnieszka Malatyńska, rzecznik prasowy festiwalu.
Impreza teatralna wystartuje już w lutym przyszłego roku. Już teraz warto zanotować sobie miejsce dla sztuki w swoich kalendarzach.
- Będzie siedem spektakli, które zostały wybrane, opierając się o takie kryteria jak najwyższa jakość artystyczna, różnorodność i przede wszystkim odmienność od tego co widzimy w teatrach na scenach polskich. Dwa zespoły przyjadą z Francji, jeden z nich to grupa Compagnie Käfig, jej choreograf, uznawany za jednego z najwybitniejszych we Francji, zrobił spektakl, który pokazuje, że można pokonać grawitację. Wszystko dzieje się na pionowej ścianie, a nie na poziomej scenie – mówi Wojciech Graniczewski, członek rady programowej festiwalu.
Spektakle będą odbywały się od 17 do 28 lutego w różnych lokalizacjach w Krakowie. Na mieszkańców czeka też sztuka rodem z Wielkiej Brytanii, Holandii, Danii czy ze Szwajcarii. Warto podkreślić, że podczas festiwalu prezentowane będą najlepsze europejskie spektakle ostatnich lat. Co ważne, nowy pomnik nie zagości na krakowskim Rynku na stałe. Można będzie go oglądać jedynie do środy, 26 października.