Cztery projekty humanistyczne nagrodzone w konkursach NPRH

i

Autor: Pixabay

Ponad 3 miliony złotych dla humanistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego!

2022-12-21 14:07

Ponad 3,2 mln zł otrzymają naukowcy UJ, którzy zdobyli granty w konkursach NPRH. Środki te zostaną przeznaczone m.in. na dokonanie kwerendy mickiewiczianów krakowskich oraz opracowanie przekładu zbioru poezji średniowiecznej "Carmina Burana".

Listy Adama Mickiewicza dostępne online

W 11. konkursie w module Dziedzictwo narodowe zakwalifikowano do finansowania 16 projektów. Dwa z nich zrealizują naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prof. Maria Korytowska z Wydziału Polonistyki dokona pełnej kwerendy mickiewiczianów w krakowskich instytucjach kultury oraz stworzy opracowanie naukowe z kontekstami autografów, wydań dzieł, listów, dokumentów osobistych i rodzinnych, artefaktów, korespondencji dotyczącej profesury UJ, dokumentów dotyczących pogrzebu na Wawelu i sposobów upamiętnienia poety. Materiały związane z życiem i twórczością wieszcza zostaną m.in. udostępnione online i umożliwią literaturoznawcom, językoznawcom, biografom, historykom, znawcom kultury i obyczajów XIX w. prowadzenie badań naukowych na temat mickiewiczianów.

5000 dokumentów, głównie w języku łacińskim

Grant w module Dziedzictwo narodowe otrzymał również dr Dominik Kadzik z Wydziału Historycznego. Celem jego projektu jest opracowanie streszczeń dokumentów z 11 ksiąg wpisów Metryki Koronnej z czasów panowania Jana Kazimierza Wazy z lat 1649-1668. Są one istotne dla odtwarzania różnych aspektów dziejów Rzeczpospolitej w tej epoce. Obejmują ok. 3740 kart i 5000 dokumentów, głównie w języku łacińskim, w kilkunastu procentach w języku polskim, nieliczne w językach niemieckim i ruskim. Streszczenia te zostaną udostępnione w postaci 10 książek, a rok później także w internecie. Jest to kontynuacja projektu dotyczącego sumaryzacji nieopracowanych ksiąg epoki Władysława IV finansowanego przez NPRH w latach 2014-2018.

Monografia przygotowana przez badaczy z Wydziału Filozoficznego

W module Fundamenty będzie realizowany grant prof. Janiny Kostkiewicz z Wydziału Filozoficznego. Ma on na celu rekonstrukcję dziejów idei patriotyzmu zawartej w świadectwach osobistych polskich konserwatystów i katolików, oddanie w metateoretycznych analizach różnorodności sensów i zakresów znaczeń patriotyzmu oraz pokazanie wzorów praktycznej realizacji wychowania patriotycznego oraz indywidualnych aktów patriotyzmu w dziejach narodu polskiego w XX wieku. Zakres prac będzie obejmować m.in. kwerendy archiwalne i biblioteczne, analizę, opracowanie i interpretację odnalezionego materiału źródłowego dla ukazania patriotyzmu w polskiej myśli pedagogicznej o orientacji konserwatywnej i katolickiej w XX wieku, co zostanie osiągnięte w postaci monografii podsumowującej cały projekt.

Średniowieczna "Carmina Burana"

W 11. konkursie w module Uniwersalia 2.2 finansowanie przyznano dr Lidii Grzybowskiej z Wydziału Polonistyki, która przygotuje edycję krytyczną tekstu i przekład wraz z rozbudowanym aparatem naukowym filologiczno-bibliograficznym "Carmina Burana". Jest to zbiór 254 utworów poetyckich, pochodzącym z I poł. XIII wieku. Większość tekstów jest napisana w języku łacińskim, część utworów spisano również w języku średnio-wysoko-niemieckim oraz drobne fragmenty we franko-prowansalskim. Niewielka część utworów jest dwujęzyczna, tj. łacińsko-niemiecka. Zbiór zawiera utwory satyryczne, miłosne, refleksyjne, religijne, moralizatorskie, biesiadne, a rozmaitość poruszanych tematów współgra z bogactwem formalnym poszczególnych utworów. Do tej pory nie ukazało się żadne polskie wydanie krytyczne ani żaden polski przekład tej kolekcji, a jest ona jednym z najbardziej interesujących przykładów europejskiej literatury średniowiecznej.

Polski system grantowy

Celem Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki jest uzupełnienie polskiego systemu grantowego o finansowanie projektów, na które nie można uzyskać środków z Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz funduszy europejskich. Są to projekty wieloletnie polegające na tworzeniu naukowych publikacji dokumentacyjnych, słownikowych, bibliograficznych, krytycznych wydań źródeł i utworów literackich oraz kompendiów wiedzy o charakterze syntetycznym i encyklopedycznym (moduł Dziedzictwo narodowe). Program ma także upowszechniać osiągnięcia polskiej humanistyki naukowej w świecie (moduł Uniwersalia.1), umożliwić stabilizację wyspecjalizowanych, edytorskich zespołów badawczych oraz finansowanie projektów obejmujących naukowe wydania krytyczne, przekłady na język polski wraz z naukowym opracowaniem edytorskim najważniejszych dzieł należących do kultury światowej (moduł Uniwersalia.2). Ponadto w programie znajduje się moduł Fundamenty, w ramach którego minister może zaproponować finansowanie projektów dotyczących tematów istotnych dla humanistyki ze względu na politykę państwa.

Tłumy na jarmarku świątecznym w Krakowie