Śledztwo w sprawie Kraków 5020. Czy padły zarzuty?
Od marca 2023 r. prokuratura zajmuje się sprawą nadużycia uprawnień przez osoby zajmujące się sprawami majątkowymi i działalnością gospodarczą gminy Kraków. Miałoby ono polegać na przekazaniu części majątku i kompetencji gminnej instytucji kultury – Krakowskiego Biura Festiwalowego na rzecz spółki Kraków5020. Podmiot ten został utworzony na mocy uchwały rady miasta 17 listopada 2021 r. Ponadto w spółce Kraków5020 mogło również dojść do nadużyć uprawnień w procesie zarządzania Centrum Kongresowym ICE Kraków, Pawilonem Wyspiańskiego, Siecią Informacji Miejskiej InfoKraków, Centrum Kultury i Języka Planet Lem oraz Studiem Nagrań i Montażownią, w tym platformą Play Kraków. Według ustaleń śledczych proceder zachodził od 17 listopada 2021 r. do 13 marca 2023 r. w krótkich odstępach czasu.
Na razie nie zostało wydane postanowienie o przedstawieniu komukolwiek zarzutów. Trwa szczegółowa analiza wpływów i wydatków na wszystkich kontach bankowych spółki – przekazała we wtorek, 22 października rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Krakowie Oliwia Bożek-Michalec.
Prezydent miasta Krakowa Aleksander Miszalski przygotował projekt uchwały, na mocy której na początku 2025 r. rozpocząłby się proces likwidacji spółki Kraków5020. W środę ma się odbyć jego pierwsze czytanie. Rozwiązanie spółki miałoby obniżyć wydatki zadłużonego miasta, które straciło w wyniku nadużyć co najmniej 20 milionów złotych.