Śnieżyce i wiatr na początku grudnia 2023

i

Autor: Pixabay/print screen wxcharts.com Prognoza pogody na 1 grudnia i weekend

Pogoda

Potężne uderzenie mrozów i śniegu, a w górach silnego wiatru. Synoptyczka IMGW alarmuje

2023-12-01 8:23

Piątek, 1 grudnia z opadami deszczu ze śniegiem, a w Bieszczadach i na południu Małopolski samego śniegu. W górach powieje silny wiatr - przekazała Ilona Śmigrocka, synoptyczka Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Prognoza pogody na weekend. Początek grudnia ze śniegiem, deszczem i wichurami

W piątek, 1 grudnia będzie sporo chmur. Synoptycy prognozują opady śniegu w całej Polsce, największe w południowej części kraju. W Bieszczadach oraz na południu Małopolski spadnie do 10 cm. Nad morzem spadnie deszcz ze śniegiem i lokalnie też deszcz. Termometry pokażą na wschodzie ok. minus 4 stopnie Celsjusza, w centrum 0 stopni, jedynie nad samym morzem dodatnie wartości – ok. 2-4 stopni. Wiatr na ogół będzie słaby, tylko nad morzem umiarkowany i porywisty. W górach silniejszy - do 70 km/h. Powieje z kierunków zmieniających się; na północy z zachodu, a na południu ze wschodu. W nocy z piątku na sobotę, z 1 na 2 grudnia opady śniegu będą się przesuwały w kierunku centrum kraju, po rejon Łodzi i Kozienic. Poza tym cała południowa Polska z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu. Na Podkarpaciu i w Małopolsce będą to marznące opady powodujące gołoledź. W górach spadnie do 15 cm śniegu, na nizinach do 6 cm.

Nie tylko śnieżyce i wichury, ale i mgły. Wystąpią poważne ograniczenia w widoczności

W pasie od Pomorza po Warszawę będzie dużo mgieł rozsiewających się od zachodu na wschód, ograniczających widzialność do 200 metrów. Temperatura na północy kraju około minus 8 stopni Celsjusza, w centrum minus 4 stopnie, na południu minus 2. Jedynie nad morzem dodatnie wartości – w okolicach 2 stopni. Wiatr będzie na ogół słaby, tylko w górach silniejszych, w Sudetach porywy wyniosą do 85 km/h. Na północy powieje ze wschodu, na północy z kierunku zachodniego.

ZOBACZ TAKŻE: Pogoda w Wigilię i Święta Bożego Narodzenia zaskoczy! IMGW opublikowało prognozę [MAPY]

Koszmarna zbrodnia w Kowanowie