Zasiłek

i

Autor: Bartlomiej Magierowski/East News Zasiłek stały 2024 poszedł znacząco w górę

Twoje finanse

Wzrosło ważne świadczenie. Te osoby zamiast 719 dostaną 1000 złotych miesięcznie

2024-03-11 7:32

Budżet domowy ciężko jest utrzymać w dobrej kondycji w czasie wciąż wysokiej inflacji. Ceny mediów, usług, produktów spożywczych, higienicznych, budowlanych oraz każdych innych wciąż rosną, tylko wolniej. Już od stycznia 2024 roku wsparciem dla części Polaków jest świadczenie, które dotąd wynosiło 719 zł. Od nowego roku na konta wpływa już 1000 zł. O jaki dodatek chodzi? Kiedy nie przysługuje? Czy trzeba składać nowy wniosek?

Podwyżka zasiłku stałego. Dla kogo jest ten rodzaj wsparcia?

Ile wynosi zasiłek stały w 2024 roku? Otóż od niespełna trzech miesięcy to kwota tysiąca złotych. Pieniądze jak dotąd należą  należały się osobom samotnie gospodarującym, które są niezdolne do pracy z powodu wieku. Zasiłek stały przysługuje też tym, którzy są całkowicie niezdolni do pracy, jeżeli ich dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub jeżeli dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie. Za osobę samotnie gospodarującą uznaje się również tych, którzy na stałe mieszkają w domu pomocy społecznej lub też starają się tam o przyjęcie.

Komu nie przysługuje zasiłek stały w 2024 roku?

Świadczenie, jakim jest zasiłek stały nie przysługuje, jeśli otrzymujemy rentę socjalną, świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka czy zasiłek dla opiekuna. Jak ubiegać się o zasiłek stały? Tu w nowym roku zasady również pozostają niezmienne. Na podstawie art. 102 ustawy o Pomocy Społecznej należy złożyć wniosek. Można to zrobić w swoim mieście, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej lub w ośrodkach gminnych. Po złożeniu wniosku czeka nas wywiad środowiskowy, jednak nie należy się go obawiać. Przeprowadzi go pracownik socjalny w ciągu 14 dni od momentu złożenia wniosku o wypłatę zasiłku stałego. Wywiad przeprowadzany jest miejscu zamieszkania lub pobytu osoby starającej się o zasiłek. W sprawach pilnych pracownik socjalny musi przeprowadzić wywiad w ciągu dwóch dni. To właśnie ta procedura stanowi podstawę do przyznania świadczenia i dlatego wnioskujący nie może jej odmówić.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Oto 10 ciekawostek o kobietach, o których nie miałeś pojęcia. Większość wbija w fotel!

Karolina Bielawska oddaje koronę. Była drugą Polką, która została Miss World