Zakopane

i

Autor: PAP/Grzegorz Momot

WYDARZENIA

Potężne ulewy w Małopolsce. Strażacy interweniowali ponad 700 razy

2024-06-05 16:13

We wtorek Małopolskę nawiedziły potężne ulewy. Trwające kilkanaście godzin opady deszczu spowodowały wiele szkód i utrudnień w całym regionie. W województwie obowiązywał alert trzeciego stopnia przed burzami i intensywnymi opadami deszczu. Strażacy musieli podjąć ponad 700 interwencji.

Skutki wtorkowych ulew w Małopolsce

Zalane drogi, podtopione domy i posesje to skutek ogromnych nawałnic, które przetoczyły się w poniedziałek i we wtorek przez południe Polski. W Krakowie ulewne deszcze spowodowały również ogrom utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ze względów na zalane drogi wiele tras było nieprzejezdnych, a kursy autobusów i tramwajów opóźnione. Z podobnymi problemami borykali się mieszkańcy pozostałych małopolskich miejscowości.

Kilkaset interwencji straży pożarnej

Jak poinformował media rzecznik prasowy PSP w Krakowie, Hubert Ciepły, strażacy interwniowali w Małopolsce aż 703 razy. Najwięcej w powiecie krakowskim - 213, suskim - 110 i w myślenickim - 88.

Główne nasze działania to udrażnianie przepustów, usuwanie połamanych gałęzi, pompowanie wody. Do zdarzeń charakterystycznych doszło m.in. w Krakowie na Udzieli, na rzece Drwince, gdzie strażacy układali worki, ponieważ podnoszący się poziom rzeki Drwinki zagrażał posesjom, zagrażał mieszkańcom. Również doszło tam do pompowania wody z posesji.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi od Rzecznika Prasowego PSP Huberta Ciepłego strażacy musieli użyć worków z piaskiem do zabezpieczenia aren lekkoatletycznych w Wieliczce oraz na rzece Dłubnia w Imbramowicach. Ponadto w wyniku nawałnic, które przeszły wczoraj przez Małopolskę, ranna została jedna osoba. Ofiarą ostatnich zdarzeń atmosferycznych jest mężczyzna, który próbując wypompować wodę, przewrócił się i poraził go prąd. Poszkodowany został przetransportowany do szpitala przez ratowników medycznych.

Na chwilę obecną Małopolska objęta żadnymi ostrzeżeniami meteorologicznymi. Wciąż obowiązują jednak ostrzeżenia hydrologiczne na zlewni Szreniawy oraz zlewni Uszwicy.

Północna obwodnica Krakowa, GDDKiA

Podtopienia w Zakopanem