Przygotowania bożonarodzeniowego stołu 2022. Dlaczego jest 12 potraw wigilijnych? Czy kiedyś było inaczej?
W trakcie Świąt Bożego Narodzenia na stole pojawia się aż 12 potraw wigilijnych. Nie wszyscy jednak wiedzą, dlaczego aż tyle dań jest przygotowywanych na wigilijną kolację. Według tradycji mają one symbolizować 12 apostołów, którzy towarzyszyli Jezusowi podczas wieczerzy.
Kiedyś był kultywowany inny zwyczaj. Na wigilijnym stole pojawiało się tylko siedem potraw, które nawiązywały do dni tygodnia. Siódemka stała się symbolem szczęśliwej cyfry. Oznacza doskonałość i spójność. Tę tradycję utrzymywało się głównie w biedniejszych rodzinach.
W późniejszym okresie na stole pojawiało się już dziewięć dań. Tą cyfrą nawiązywano do liczby chórów anielskich.
Dopiero po pewnym czasie liczba dań wzrosła do 12, gdzie stała się symbolem liczby apostołów.
Co należy do 12 wigilijnych potraw?
W zależności od regionu Polski na wigilijnym stole pojawiają się różne odmiany świątecznych potraw. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, co tak naprawdę powinno według tradycji pojawić się na bożonarodzeniowym stole. Sprawdźcie, czy w tym roku nie zapomnieliście o tych najbardziej popularnych potrawach:
- 1. Barszcz z uszkami
- 2. Zupa grzybowa (wymiennie w niektórych regionach Polski z białym żurem, zupą owocową lub zupą rybną)
- 3. Ryba - zazwyczaj karp
- 4. Pierogi z kapustą
- 5. Kapusta z grzybami/grochem
- 6. Śledzie
- 7. Paszteciki z grzybami
- 8. Kluski/łazanki z makiem
- 9. Sałatka jarzynowa
- 10. Kompot z suszonych owoców
- 11. Kutia
- 12. Makowiec
Kolejność podawania potraw wigilijnych
Nie ma odgórnych zasad, w jakiej kolejności powinno się podawać dania do wigilijnego stołu. Często ulega to indywidualnym zmianom i jest próbą dostosowania się do gości. Zazwyczaj dania podaje się w takiej samej kolejności jak do tradycyjnego obiadu:
Na samym początku podajemy zupę - barszcz czerwony, a później grzybową. Później serwujemy danie główne w postaci ryby, pierogów, kapusty z grzybami/grochem, śledzie. Na samym końcu dajemy gościom desery: paszteciki z grzybami, sałatkę jarzynową, kutię, makowca. Do wieczerzy można już wcześniej nalać bliskim kompot z suszu.