Małopolskie. Jakość powietrza 23.01.2025. W których miejscach jest najgorzej?
W czwartek połowa Małopolski oddycha złej jakości powietrzem. Ponownie zauważalny jest trend z ostatnich dni. Powietrze we wschodniej części regionu nie jest tak bardzo zanieczyszczone jak na zachodzie. Dla przykładu, w czwartek, 23 stycznia dobrej jakości powietrzem, które nie przekracza norm oddychają mieszkańcy w rejonie Gorlic, Muszyny, Wysowej-Zdroju, Ciężkowic, Tarnowa, Piwnicznej-Zdroju czy Szczawnicy. Czyste powietrze wróciło też na Podhale – do Zakopanego i okolic Nowego Targu. Tam stężenie PM10 wynosi kolejno 19 i 11 µg/m3 (Airly.org).
Gdzie sytuacja jest gorsza? Powietrze nadal pozostaje zanieczyszczone w Krakowie, choć wydaje się lepsze niż w ostatnich dniach. Średnia z miejskich stacji udostępnianych na stronie magistratu to 57 µg/m3 (PM10). Podobne lub nieco wyższe wartości notuje się na stacjach Kurdwanów, Kamieńskiego, Nowa Huta, Piastów czy Złoty Róg. Zgodnie z danymi Airly.org najbardziej zanieczyszczone powietrze pod Wawelem wskazuje stacja na al. Krasińskiego (71 µg/m3). Normy PM10 są nieznacznie przekroczone na niemal całym obszarze miasta.
Problemy z jakością powietrza notują także miejscowości położone w pobliżu Krakowa. Mowa m.in. o Skawinie (58 µg/m3), Gaju (50 µg/m3) czy Wieliczce (50 µg/m3).
Gdzie jest najgorsze powietrze w Małopolsce? 23.01.2025. Tu zdecydowanie na pierwszy plan wybija się Maków Podhalański, gdzie normy PM10 przekroczyły dopuszczalny poziom o 286 proc. (129 µg/m3). Powietrze złej jakości notuje się również w okolicach Suchej Beskidzkiej (74 µg/m3), Myślenic (142 µg/m3), Kalwarii Zebrzydowskiej (76 µg/m3), Sułkowic (116 µg/m3), Andrychowa (80 µg/m3), Wadowic (69 µg/m3), Bochni (86 µg/m3) czy Brzeska (99 µg/m3). Przytoczone dane pochodzą z serwisu Airly.org.
Kiedy powietrze w Małopolsce będzie lepsze? Przyczyny dni smogowych należy upatrywać oczywiście w tzw. „kopciuchach”. Nie pomagają również warunki pogodowe. Dni smogowe nasilają się przy niskich temperaturach i bezwietrznej pogodzie. Poprawy jakości powietrza w województwie małopolskim (zgodnie z prognozami GIOŚ) powinniśmy spodziewać się w piątek, 24 stycznia, choć sytuacja nie będzie o wiele lepsza także w kolejnych dniach.