Powstaje krakowski „obwarzanek” dróg szybkiego ruchu. Kiedy prace się zakończą?

i

Autor: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie Powstaje krakowski „obwarzanek” dróg szybkiego ruchu. Kiedy prace się zakończą?

inwestycje

Powstaje krakowski „obwarzanek” dróg szybkiego ruchu. Na jakim etapie są prace?

2023-03-28 13:28

Trwają prace na budowach dróg ekspresowych S7 Widoma - Kraków i S52 Modlnica - Kraków Mistrzejowice. Po ukończeniu tych inwestycji Kraków będzie miał pełną obwodnicę złożoną z dróg szybkiego ruchu.

Obwodnica Krakowa złożona z dróg szybkiego ruchu. Na jakim etapie są prace?

Decyzje o zezwoleniu na realizację budowy drogi ekspresowej S7 i S52 były wydawane w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie od 2019 roku. Ostatnią wojewoda Łukasz Kmita podpisał we wrześniu 2022 roku. Dotyczyła ona odcinka drogi S7 od węzła Miechów (bez węzła) do węzła Szczepanowice. Aby inwestor mógł od razu przystąpić do prac, pozwoleniom nadawany był rygor natychmiastowej wykonalności.

Rok 2023 to czas wzmożonych prac na budowach zarówno drogi S7, jak i S52. Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa (w ciągu S52) przekroczyła już półmetek, a zaawansowanie na budowie S7 wynosi ponad 25%. Obie inwestycje są realizowane w wymagającym, zurbanizowanym terenie z gęstą siecią dróg lokalnych, linii kolejowych i infrastruktury technicznej. Dlatego też zaplanowano na ich trasie wyjątkowo dużo, bo aż 50 obiektów inżynierskich, w tym 2 tunele.

Trasa S7. Jak będzie przebiegała?

Realizacja S7 od Widomej do Nowej Huty obejmuje budowę trasy o długości 18,3 km, z czego odcinek miejski (pomiędzy węzłami Raciborowice i Kraków Nowa Huta) to 7,1 km. W ramach tego odcinka zaplanowano budowę czterech węzłów (Łuczyce, Raciborowice, Kraków Mistrzejowice, Kraków Grębałów). Na odcinku miejskim powstanie 21 obiektów inżynierskich – wiaduktów, mostów, estakad, przejść dla zwierząt i przejść podziemnych dla pieszych.

Na węźle Kraków Mistrzejowice S7 połączy się z drogą ekspresową S52, która będzie stanowić Północną Obwodnicę Krakowa. Trasa S7 to kluczowy fragment nowej drogi do Warszawy, która przejmie ruch tranzytowy z obecnej DK7. Zgodnie z wynikami Generalnego Pomiaru Ruchu przeprowadzonego w latach 2020-2021 na DK7 między Krakowem a Miechowem codziennie przejeżdża ok. 20 tysięcy pojazdów, w tym prawie 4 tysiące ciężarówek. Nowy odcinek drogi ekspresowej ułatwi również podróż z północy na południe Małopolski i w kierunku Rzeszowa. Planowany termin zakończenia tej inwestycji to listopad 2024 roku.

S52. Północna Obwodnica Krakowa

Północna Obwodnica Krakowa w ciągu drogi ekspresowej S52 będzie miała długość 12,3 km i dwie jezdnie z trzema pasami ruchu w każdym kierunku. Węzły drogowe połączą ją z istniejącym układem komunikacyjnym, a 20 km dróg dojazdowych pozwoli na dogodne dojazdy z obszaru Krakowa i okolicznych miejscowości. Do węzła Modlnica dobudowane zostaną cztery łącznice. Kolejne węzły w kierunku wschodnim to Zielonki, Węgrzce, Batowice i Kraków Mistrzejowice. Ten ostatni węzeł wybudowany zostanie w ramach realizacji S7 i połączy obie drogi ekspresowe, zamykając tym samym ring wokół Krakowa. W ciągu S52 POK powstaną także dwa tunele, 27 obiektów (wiadukty, estakada) i 4 km murów oporowych. 

Przechodziła przez pasy, potrąciło ją volvo. Szokujące nagranie

Co wiesz o Donaldzie Tusku. Pytanie numer 7 tylko dla wielkich znawców życia polityka!

Pytanie 1 z 15
Gdzie urodził się Donald Tusk?