Powstanie film o ks. Tadeuszu Isakowiczu-Zaleskim? Trwa zbiórka funduszy
Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć” w mediach społecznościowych poinformowało o planowanej realizacji filmu dokumentalnego o życiu i działalności ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który odszedł 9 stycznia 2024 roku w wieku 68 lat. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski był Ormianinem polskiego pochodzenia, prezesem Fundacji im. Brata Alberta. W czasach PRL-u należał do opozycji antykomunistycznej, angażując się w działalność NSZZ „Solidarność”. W latach 80. był represjonowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Jego działalność obejmowała m.in. publicystykę i poezję. Ks. Isakowicz-Zaleski działał również na rzecz pamięci o ofiarach ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943-1944, dokonanego przez Ukraińską Powstańczą Armię.
Bogate dziedzictwo tego Niezłomnego Kapłana pozostaje wciąż niedocenione. Dlatego pragniemy przybliżyć jego postać jak największej liczbie osób i stworzyć profesjonalny film dokumentalny o życiu i działalności Księdza Tadeusza, który byłby jego duchowym testamentem – czytamy we wpisie Stowarzyszenia „Wspólnota i Pamięć”.
Stowarzyszenie podało również planowaną datę pokazu produkcji.
Cel mamy bardzo ambitny: chcemy, aby premiera filmu odbyła się w lipcu bieżącego roku, na 81. rocznicę kulminacji ukraińskiego ludobójstwa na Kresach II RP – czytamy w opisie zrzutki.
Na ten moment zrzutkę wsparło łącznie 77 osób na kwotę niespełna 6 tys. złotych. Celem zbiórki jest kwota w wysokości 100 tys. złotych.
Każda złotówka z tej zrzutki zostanie przeznaczona na potrzeby produkcji filmu, z którą niestety wiąże się mnóstwo kosztów. Tak jak napisaliśmy powyżej, chcemy, aby film był możliwie jak najbardziej profesjonalny. Z drugiej strony, tam gdzie będzie to możliwe, zamierzamy ciąć koszty. Do opłacenia pozostaje jednak wynagrodzenie dla ekipy filmowej, wynajem studia i sprzętu, akcja promocyjna, a także pokrycie kosztów wyjazdów, które planujemy odbyć podczas prac nad produkcją – pisze Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć”.