Uniwersytet Jagielloński niezmiennie na podium. Drugie miejsce dla krakowskiej uczelni
W tegorocznym Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024 zwyciężył Uniwersytet Warszawski. Tuż za nim uplasował się Uniwersytet Jagielloński, który zajął drugie miejsce. Co ciekawe, obie uczelnie od lat walczą między sobą o palmę pierwszeństwa w tym zestawieniu. Kilkukrotnie - w 2015 r., w 2017 r., w 2018 r. oraz w 2023 r. - zdarzyło się nawet, że zajęły pierwsze miejsce ex aequo. W najnowszym rankingu najstarszy polski uniwersytet zaliczył jednak spadek o jedno oczko. Pierwszą trójkę zamyka Politechnika Warszawska. Poza podium, na 4. miejscu znalazła się natomiast inna krakowska uczelnia - Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica.
Oprócz ogólnego Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024 zostały też opublikowane rankingi w poszczególnych grupach kryteriów. Uniwersytet Jagielloński zwyciężył w kategorii "prestiż", wyprzedzając Uniwersytet Warszawski (2 miejsce) oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (3. miejsce). Doceniono także "warunki kształcenia" na UJ - w tym zestawieniu krakowska uczelnia zdobyła 2. miejsce, za Uniwersytetem Warszawskim i przed Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Uniwersytet Jagielloński w liczbach. Ilu studentów uczy się na UJocie?
W Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024 znalazły się też informacje dotyczące historii, struktury i studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Według danych opublikowanych w zestawieniu na UJ uczy się około 33 tysięcy osób, z czego 66 procent stanowią kobiety. Twórcy rankingu odnotowali też zmianę w strukturze narodowościowej - coraz częściej krakowską uczelnię wybierają studenci z Azji i Afryki, a także z państw Europy Wschodniej (Ukrainy i Białorusi). Co roku opuszcza ją około 8 tysięcy absolwentów.
Studia na Uniwersytecie Jagiellońskim kończyły znamienite osobistości, takie jak: astronom Mikołaj Kopernik, poeta Jan Kochanowski, król Jan III Sobieski, polityk i pisarz Hugo Kołłątaj, polski fizyk i chemik Karol Olszewski, antropolog Bronisław Malinowski, papież Jan Paweł II oraz pisarz Stanisław Lem. Więcej o absolwentach UJ oraz o planowanym zjeździe przeczytasz w tym artykule.