Kraków. Dni otwarte w Urzędzie Miasta. To niezwykła okazja na zwiedzenie zabytkowego budynku
Wydarzenia w budynku przy placu Wszystkich Świętych 3–4 rozpoczną się już o godz. 10.00. Po zarejestrowaniu się będzie można odwiedzić sale im. Juliusza Lea oraz Kupiecką, w których rady dzielnic miasta Krakowa przygotowały specjalne prezentacje z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Będzie można także odwiedzić gabinet przewodniczącego Rady Miasta Krakowa i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w zabytkowym fotelu, w którym zasiadał Józef Dietl, słynny prezydent Krakowa (1866–1874). Wejścia do gabinetu odbywać się będą w zorganizowanych grupach, począwszy od godz. 10.00, co pół godziny, z ostatnim wejściem o godz. 15.00.
Dni otwarte w Urzędzie Miasta Krakowa. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających?
Zwiedzanie magistrackich budynków to najbardziej popularna i ceniona atrakcja każdej edycji wydarzenia. Spacery w obydwu lokalizacjach odbywać się będą również w zorganizowanych grupach. Poprowadzą je znani i lubiani krakowscy przewodnicy. W pałacu Wielopolskich, przy pl. Wszystkich Świętych 3–4 odbędą się w godzinach 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 i 15.00. Z kolei w ratuszu podgórskim na Rynku Podgórskim 1 odbędą się w godz. 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 i 15.00. Dzień Otwarty Magistratu w dawnym ratuszu podgórskim uświetnią minirecitale fortepianowe w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego. Zaś o godz. 10.30 na skwerze przylegającym do ulicy Grodzkiej (przed Pawilonem Wyspiańskiego), odbędzie się briefing prasowy z udziałem prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego. Przybliży on mieszkańcom koncepcję „ławeczki dialogu”.
— Chcę budować miasto oparte na dialogu i współpracy, na najlepszych krakowskich tradycjach tolerancji i wielokulturowości, miasto łączące ludzi o różnych poglądach i przekonaniach, bez względu na płeć, wyznanie, pochodzenie, wiek, orientację seksualną, stan zdrowia czy portfela. Miasto, które każdego włącza i nikogo nie wyklucza, miasto, w którym każdy czuje się dobrze i w którym każdy czuje, że jest u siebie — powiedział prezydent Miszalski. — Mam nadzieję, że ta „ławeczka dialogu” stanie się właśnie takim symbolem wzajemnej otwartości: miasta na mieszkańców, mieszkańców na miasto, a także mieszkańców na siebie nawzajem. Chciałbym również, aby krakowski Magistrat pozostał życzliwy i otwarty na swoich mieszkańców nie tylko podczas swojego święta, ale i na co dzień — dodał.
Prezydent Aleksander Miszalski tanecznym krokiem zaprasza na Dzień Otwarty Magistratu
W związku z nadchodzącym Dniem Otwartym Magistratu prezydent Krakowa Aleksander Miszalski nagrał specjalny film, w którym zachęca mieszkańców i mieszkanki do zwiedzenia jego miejsca pracy. Możemy na nim zobaczyć, jak w pocie czoła odkurza dywany, poleruje meble, mopuje posadzki i upiększa gabinety świeżymi kwiatami. To niecodzienne zaproszenie wyjątkowo przypadło do gustu krakowianom, którzy docenili prezydenta Miszalskiego za dystans do siebie i zaangażowanie w sprawy miasta i jego mieszkańców.