Prognoza długoterminowa IMGW na jesień w Polsce. Będą potężne deszcze i przekroczone normy [GALERIA]

2025-07-22 9:53

Wiosna w pogodzie była wyjątkowo rozczarowująca i niestety szybko okazało się, że początek lata wcale nie był lepszy. Chociaż po przejściu niżu genueńskiego aura za oknem nieco się poprawiła, wciąż nie możemy mówić o prawdziwych, upalnych wakacjach. A jaka pogoda na jesień w Polsce? Synoptycy IMGW przygotowali pierwsze wyliczenia długoterminowej pogody na wrzesień i październik. Szykuje się bardzo mokra jesień.

Wiosna i początek lata w pogodzie rozczarowały. Deszcz i burze dają się we znaki Polkom i Polakom

Tegoroczna wiosna w Polsce zdecydowanie nie należała do najprzyjemniejszych. Zamiast ciepłych, słonecznych dni i budzącej się do życia przyrody, przywitała nas chłodem, częstymi opadami i ponurym niebem. Temperatury często były znacznie poniżej normy, a deszcze i przelotne ulewy skutecznie odbierały radość z pierwszych spacerów po zimie. Mówiąc krótko – wiosna nie rozpieściła, a śnieg w Tatrach padał jeszcze nawet pod koniec maja. Pogoda w miesiącach letnich okazała się równie kapryśna, a momentami wręcz uciążliwa. Zamiast stabilnej, letniej aury z przewagą słońca, mieliśmy do czynienia z nawałnicami, intensywnymi opadami i gwałtownymi burzami. Szczególnie dał się we znaki niż genueński, który przyniósł silne deszcze, lokalne podtopienia oraz wyraźne ochłodzenie.

Pogoda długoterminowa IMGW na jesień w Polsce. Sierpień i wrzesień będą upalne

Jak wskazuje eksperymentalna prognoza pogody IMGW na najbliższe miesiące — w sierpniu i wrześniu średnie miesięczne temperatury powietrza prawdopodobnie utrzymają się powyżej normy z lat 1991-2020. Zwłaszcza w sierpniu normy temperatury będą przekroczone. Oznacza to, że potężne upały lub dłuższe okresy gorących dni mogą być znacznie częstsze, a dni, w których temperatura przekroczy 30 st. C może być naprawdę wiele. Długoterminowa pogoda na wrzesień szczególnie pokazuje sprzyjającą aurę. Jest zatem szansa, że pogoda w sierpniu i wrześniu wynagrodzi nam brzydki lipiec.

Jednocześnie suma opadów najprawdopodobniej pozostanie w normie, co sugeruje, że nie powinno zabraknąć typowych, przelotnych deszczy letnich i burz. Taka pogoda może wreszcie sprzyjać rolnikom — gleba dostanie wilgoci po suchym lecie, chociaż lokalne burze wciąż będą zagrożeniem.

Sonda
Czy uważasz, że prognozy pogody tworzone przez IMGW są wiarygodne?

Jaka będzie jesień 2025? IMGW wskazuje na ulewne deszcze w październiku i listopadzie

Pogoda na jesień 2025 to prawdziwy roller coaster. W październiku i listopadzie prognoza również wskazuje na miesięczne średnie temperatury powyżej normy, co w przypadku jesieni oznacza łagodniejszy przebieg, z mniejszą liczbą zimnych dni. Zwłaszcza w październiku zamiast typowego chłodu i chłodnej wilgoci, możemy spodziewać się wręcz typowej „złotej jesieni”, czyli temperatur sięgających około 13–15  st. C, a nawet wyższych. Październik w pogodzie ma być także względnie suchy, tylko lokalnie w okolicach Pomorza i Pomorza Zachodniego będzie bardziej padać.

Kraków Radio ESKA Google News

Pogoda długoterminowa IMGW na listopad przynosi jednak nieco mniej optymistyczne scenariusze. Według modeli prognozowania długoterminowego normy opadu będą znacznie przekroczone. To oznacza, że deszcz będzie padał długo oraz bardzo intensywnie. W ubiegłym roku o podobnej porze na południu Polski spustoszenie siał niż genueński. Obecnie modele nie są na tyle dokładne, aby wiedzieć, czy sytuacja się powtórzy, jednak może dochodzić do wyjątkowo silnych opadów, które mogą powodować lokalne podtopienia. Szczegółową eksperymentalną długoterminową prognozę pogody na najbliższe cztery miesiące znajdziecie w naszej galerii poniżej.

Prognoza długoterminowa IMGW na jesień. Nadchodzą bardzo mokre miesiące:

To ona śpiewała hit "Szklana pogoda". Tak przez lata zmieniła się Małgorzata Ostrowska