Taki panel to forma konsultacji, która pozwala na wypracowanie rekomendacji dla administracji publicznej w istotnych społecznie obszarach przez losowo wyłonioną grupę obywateli. Zdaniem urzędników jest ona bardziej skuteczna niż typowa ankieta czy sondaż, ponieważ jest bardziej pogłębiona i może poruszać więcej tematów.
Odpowiadamy sobie na takie trzy podstawowe kwestie dot. optymalizacji poruszania się po mieście, zapewnienia miejsc parkingowych, jak również kwestii związanych z klimatem, czyli zmniejszanie emisji z transportu i zarządzania ruchem, również w kontekście obwodnic, które wokół Krakowa toczą się - mówi Mateusz Płoskonka z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK.
Uczestnicy panelu zostaną wyłonieni drogą losowania, aby poznać różne punkty widzenia na daną sprawę.
Jeżeli idzie o samą formę panelu, to pozwala ona na bardziej dogłębne zajęcie się tematem, wysłuchanie różnych stron, ekspertów, poznanie głosów mieszkańców, przez zapewnienie reprezentatywnej grupy- wyjaśnia Tomasz Cyganowski z Fundacji Optimum Pareto, członek zespołu koordynującego przebieg panelu.
To już drugi panel obywatelski organizowany przez krakowski magistrat. Poprzedni był poświęcony zmianom klimatu. A rekomendacje wypracowane podczas jego trwania są obecnie wdrażane.