Odśnieżanie chodnika

i

Autor: pixabay/Alehandra13

ciekawostki

Przewróciłeś się na śliskim chodniku? Należy ci się odszkodowanie. Jak je dostać?

2023-12-05 15:48

W grudniu w Polsce na na dobre zagościła zima. O ile z jednej strony malownicze opady śniegu dodają uroku miejskiemu krajobrazowi, o tyle z drugiej strony mogą stanowić poważne zagrożenie dla przechodniów. Śliska powierzchnia pokryta lodem sprawia, że kroki stają się niepewne, a każdy z nich to potencjalne ryzyko utraty równowagi. Sprawdź, co powinieneś zrobić jeśli doznasz urazu w wyniku wypadku na chodniku.

Kto odpowiada za stan chodników zimą?

Zima zawitała z pełnym impetem malując świat na biało i przynosząc ze sobą urok mroźnej scenerii. Jednakże z urodą tej pory roku idą również pewne wyzwania, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo na ulicach. Bezpieczne poruszanie się staje się priorytetem, a nieuwaga może prowadzić do bolesnych upadków i kontuzji. Kto odpowiada za to, by przechodnie mogli poruszać się po chodniku bez strachu przed upadkiem? To już zależy od tego, gdzie on się znajduje.

O stan chodników przy drogach publicznych dba miasto lub gmina. Za chodniki, które są na osiedlach powinna dbać spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Z kolei za prawidłowy stan chodników przy przystankach autobusowych powinno zatroszczyć się przedsiębiorstwo komunikacji publicznej. Podmiot odpowiadający za dany chodnik może zlecić odśnieżanie go firmie zewnętrznej. Wówczas, jeśli dojdzie do wypadku na nieodśnieżonym chodniku i to właśnie będzie powodem zdarzenia - odpowiedzialność spada na usługodawcę. To jednak nie wszystko. Za prawidłowy stan chodnika może odpowiadać osoba prywatna. Kiedy tak się dzieje?

Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia drogi dla pieszych, na której jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych - Dz.U.2023.1469, art. 5. ust. 1. pkt 4.

Oto co powinieneś zrobić, w przypadku wypadku na nieodśnieżonym chodniku

Warto wspomnieć, że uzyskanie rekompensaty pieniężnej za wypadek na chodniku, nie dotyczy tylko zimowego oblodzenia nawierzchni, ale także wypadku spowodowanego, ubytkiem w nawierzchni. Kluczową kwestią, aby uzyskać odszkodowanie jest świadomość, jakie dokumenty, gdzie i do kogo złożyć oraz kto odpowiada za stan chodnika, na którym doszło do zdarzenia.

Przede wszystkim najpierw należy ustalić, kto odpowiada za stan chodnika, na którym doszło do upadku. Takich informacji warto poszukać w urzędzie gminy lub miasta. Ubiegając się o odszkodowanie trzeba mieć udokumentowane, że do takiego zdarzenia doszło. Najlepiej jest mieć zdjęcie (wypadku i miejsca, w którym do niego doszło) dokumentację medyczną, zeznania świadków lub notatkę policyjną, jeśli wezwaliśmy funkcjonariuszy. Odszkodowanie najczęściej wypłacane jest poszkodowanemu z OC właściciela chodnika, dlatego może się zdarzyć, że osoba domagająca się rekompensaty pieniężnej będzie musiał sama udać się do jego ubezpieczyciela. 

Ile wynosi odszkodowanie za wypadek na oblodzonym chodniku?

Jeśli chodzi o wysokość odszkodowania za wypadek na chodniku, to jest to uzależnione od stopnia poniesionego uszczerbku na zdrowiu, dlatego nie ma jednej, konkretnej kwoty wypłacanej poszkodowanemu. Osoba ubiegająca się o odszkodowanie może je uzyskać za m.in. wykazanie dokumentacji medycznej, rachunki, które szczegółowo zostaną opisane koszty leczenia i ewentualnej rehabilitacji, zabiegi czy płatne wizyty u lekarza.

Jak podaje Business Insider, odszkodowanie za wypadek na zaśnieżonym lub oblodzonym chodniku może wynosić około dwa tysiące zł. Zdarza się również, że poszkodowani otrzymują kwoty nawet do kilkudziesięciu tysięcy. zł. Wszystko zależy od tego jak wielki uszczerbek na zdrowiu odniósł poszkodowany, kto jest właścicielem chodnika oraz w jakim stanie był chodnik podczas gdy doszło do wypadku?

"Przedświąteczny karp dla Krakowa" 2023. Tłumy pojawiły się na Małym Rynk. Zobacz zdjęcia 

Darmowy karp w Krakowie. Tłumy przybyły na Mały Rynek

Quiz. Polskie przeboje świąteczne z czasów PRL. Jak dobrze pamiętasz tamte piosenki?

Pytanie 1 z 10
Dokończ fragment świątecznego hitu „Z kopyta kulig rwie” śpiewanego przez Skaldów i Alibabki. „Ciągną, ciągną sanie, góralskie koniki, hej, jadą w saniach panny...”