Statutowy Absurd Roku 2024. Małopolska szkoła wiceliderem plebiscytu
Szkoła Podstawowa nr 1 w Myślenicach w województwie małopolskim uplasowała się na drugim miejscu w konkursie na Statutowy Absurd Roku. Jak podaje Stowarzyszenie Umarłych Statutów, będące organizatorem plebiscytu, podkrakowska placówka zdobyła pozycję wicelidera za branie pod uwagę, czy uczeń jest akceptowany w klasie podczas ustalania oceny z zachowania. Dotyczy to zapisanej w statucie szkoły regulacji stanowiącej, że „Oceniając zachowanie swoje i koleżanek/kolegów, uczniowie danego oddziału biorą pod uwagę przestrzeganie przez siebie i innych następujących zasad: jest koleżeński, akceptowany w klasie, życzliwy”. Stowarzyszenie Umarłych Statutów na początku stycznia bieżącego roku wysłało w związku z kontrowersyjnym zapisem wniosek do Małopolskiego Kuratora Oświaty. Do tej pory jednak nie uzyskało jeszcze odpowiedzi. Natomiast dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Myślenicach przyznała w rozmowie z Polsatem, że regulacja może uchodzić za niefortunną i zadeklarowała, że doprowadzi do jej poprawy.
Konkurs na Statutowy Absurd Roku był organizowany organizowany już po raz szósty. Plebiscyt ma na celu tropienie najbardziej niedorzecznych przepisów obowiązujących w szkołach w naszym kraju. W tym roku palma pierwszeństwa przypadła Szkole Podstawowej nr 2 w Wodzisławiu Śląskim za zezwolenie dyrektorowi na ograniczenie korzystania z praw uczniów. Zwycięska regulacja ma następujące brzmienie: „Korzystanie z praw może zostać ograniczone z uwagi na zagrożenie bezpieczeństwa, ochronę porządku i zapobieganie przestępstwom, ochronę zdrowia i moralności lub ochronę praw i wolności osób. Decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady rodziców”.
Trzecie miejsce w plebiscycie zajęło I Prywatne Liceum Sztuk Plastycznych im. W. Drapiewskiego w Płocku za ocenianie wypowiedzi na szkolnym Facebooku w ramach oceny z zachowania. Regulacja brzmi: „Ocenianiu podlegają następujące formy aktywności uczniów: [...] dodatkowe przejawy aktywności (np. [...] wypowiedzi na oficjalnym koncie szkolnego Facebooka)”.