Kraków

i

Autor: Henryk63, pexels.com

QUIZ

QUIZ. Czy rozumiesz po krakosku? Rozwiąż test i przekonaj się, jak dobrze znasz gwarę mieszkańców miasta królów

2024-10-12 14:55

Na pierwszy rzut oka (czy raczej na pierwszy rzut ucha) wydawałoby się, że Polska pod względem językowym jest bardzo jednorodna. Nic bardziej mylnego! Po pierwsze: w naszym kraju mamy dwa języki urzędowe - polski i kaszubski. Po drugie: polszczyzna posiada dialekty, czyli odmiany regionalne. A te z kolei dzielą się na gwary, wśród których znajduje się gwara krakowska. Zapraszamy do sprawdzenia, jak dobrze znacie słowa, których używają mieszkańcy grodu Kraka. Rozwiąż nasz quiz i zobacz, czy umiesz "po krakosku".

Dwa języki, różne dialekty, kilkadziesiąt gwar. W Polsce mówi się różnie!

Oglądając telewizję czy słuchając radia, można mieć wrażenie, że wszyscy Polacy mówią tak samo. Tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna. Przede wszystkim w naszym kraju mamy dwa języki urzędowe: polski i kaszubski. Wciąż o uznanie swojej ślonskiej godki za język walczą Ślązacy. Ponadto w samym języku polskim wyróżnia się wiele dialektów: śląski, wielkopolski, małopolski, mazowiecki czy nowe dialekty mieszane. Dialekty dzielą się z kolei na gwary. W przypadku dialektu małopolskiego wyróżnia się m.in. gwarę kielecką, sądecką, żywiecką, orawską, podhalańską i oczywiście gwarę krakowską, której dotyczy nasz quiz.

Mówisz po krakosku? Zróbże quiz!

Jak wynika z nazwy, gwara krakowska to odmiana polszczyzny, którą posługują się mieszkańcy Krakowa i okolic. Niektóre ze słów i wyrażeń można jednak także spotkać na Górnym Śląsku czy Podhalu. Za najbardziej charakterystyczne wyrażenie, po którym krakus (a szerzej: mieszkaniec Małopolski) jest rozpoznawany w innych częściach kraju, uznaje się powszechnie "wychodzenie na pole" zamiast "wychodzenia na dwór". To jednak tylko kropla w morzu oryginalnych określeń, jakimi posługują się krakowianie. Innym przykładem jest czasownik "oglądnąć" zamiast "obejrzeć", które przez osoby z innych miast Polski może być uważane za błąd językowy, a jest to jak najbardziej poprawna forma. Charakterystycznymi słowami są też m.in. bajok, chrust, ancymon czy kapuza. Wiecie, co oznaczają? Sprawdźcie swoją wiedzę w quizie z gwary krakowskiej, który przygotowaliśmy!

Quiz. Jak dobrze znasz gwarę krakowską? Nie cuduj, chodźże i sprawdź się!

Pytanie 1 z 12
Gdzie w Krakowie kładziemy flizy?
Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

Najpiękniejsze kamienice w Krakowie. Warto zwrócić uwagę na te detale!

Małopolska Noc Naukowców 2024 w Krakowie na AGH i Uniwersytecie Rolniczym
Listen on Spreaker.